Cumhuriyet ve Atatürk, Mersin özelinde konuşuldu | Güney Gazetesi Mersin

Cumhuriyet ve Atatürk, Mersin özelinde konuşuldu

Mersin Kent Konseyi, Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları kapsamında ‘Cumhuriyet, Atatürk ve Mersin 100. Yıl Konferansı’ gerçekleştirdi.  Konferansta, Cumhuriyet’in kuruluş tarihine ilişkin sohbet, sunum ve şiir dinletisi yapıldı.

Cumhuriyet ve Atatürk, Mersin özelinde konuşuldu


Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları kapsamında ‘Cumhuriyet, Atatürk ve Mersin 100. Yıl Konferansı’nda Cumhuriyet’in kuruluş dönemine ait önemli konular ele alındı. Konferans, Mersin Kent Konseyi gönüllü üyeleri Baha Sadık Akıner ve Nuray Öngeç’in, Cumhuriyet’in tarihine ilişkin sohbetleri ile başladı.

Konferans öncesi günün önemi ile ilgili konuşan Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında, önemli bir etkinlik için bir aradayız. Kent Konseyi olarak Cumhuriyet kutlamaları kapsamında bu tür etkinliklerimiz devam edecek. Daha nice 100. yıllarında Cumhuriyetimizi bu ihtişamla, bu görkemle, daha da büyüyerek kutlayacağımıza yürekten inanıyoruz” dedi.

KAYAM: “MERSİN’İN DEMOKRASİ TARİHİNDEKİ YERİ, ÇOK ÖNEMLİ ÖRNEKLE DOLU”

 

Ardından Mersin Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Melike Kayam, ‘Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin’ konu başlığında önemli bilgiler verdi.

Kayam yaptığı sunumda Atatürk’ün, cumhuriyet ve demokrasi kavramlarına yaklaşımını ele aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl ve hangi şartlarda kurulduğuna dair bilgiler de veren Kayam, Mersin’in Cumhuriyet tarihindeki yerinden bahsetti. ‘İlk Kadın Belediye Başkanı Müfide İlhan’ ve ‘1947 Arslanköy Hadisesi’ gibi önemli örnekler üzerinden Mersin’in demokrasi tarihindeki yerini anlatan Kayam, önemli bilgilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi.

 

“EMPERYALİST DEVLETLER, MUAZZAM BİR DİRENİŞLE KARŞILAŞACAKLARINI HESAP EDEMEDİLER”

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, halkına sonsuz bir güven ve sevgi besleyen bir lider olduğunu söyleyen Kayam, “Benim araştırmalarımda karşıma çıkan olgu şu; Atatürk halkını, milletini gerçekten çok seviyor. Bu da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma sürecinde, Atatürk’e en çok cesaret veren nokta. Bugün de belki bizlerin en fazla hatırlaması gereken konu bu” dedi.

Mersin Kent Konseyi üyesi Ece Öngeç’in de şiir dinletisi gerçekleştirdiği konferansın sonunda, katılımcılara plaket verildi. (Haber Merkezi)