100. yıla özel etkinlik | Güney Gazetesi Mersin

100. yıla özel etkinlik

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılını, birbirinden güzel ve farklı etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Bu etkinliklerden biri de, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı koordinesinde Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak olan ‘100. Yıl Dönümünde Cumhuriyetimiz Sempozyumu’ olacak.

100. yıla özel etkinlikYarın saat 15.00’te açılışı yapılacak olan sempozyumda, alanında uzman akademisyenler vatandaşlarla buluşarak önemli bilgiler aktaracak. ‘Yaşasın Cumhuriyet’ konulu fotoğraf sergisinin de yer alacağı sempozyum, 14 Ekim Cumartesi günü de devam edecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleşecek bir diğer kültürel organizasyon ise, 14 Ekim’de başlayacak olan ve 22 Ekim’e kadar devam edecek olan 8. CNR Mersin Kitap Fuarı olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin standının da yer alacağı fuarda imza günleri düzenlenecek ve standı ziyaret eden kitapseverlere ücretsiz kitap hediye edilecek.

 

CUMHURİYET’İN KURULUŞ VE GELİŞİMİNE DAİR HER ŞEY BU SEMPOZYUMDA

 

Mersin’e Değer Katanlar (MEDEKA) Kent Tarihi Kurulu tarafından, İçel Sanat Kulübü Tarih Kurulu’nun da desteğiyle yapılacak olan sempozyum, 13 Ekim Cuma günü saat 15.00’te Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek. Sempozyum, ‘Cumhuriyet Dönemi Bestecilerden Seçkiler’ adlı müzik dinletisiyle başlayacak.

2 gün boyunca 4 oturumun yapılacağı sempozyumda, alanında uzman akademisyenler Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, gelişme ve ilerleme sürecinde; iktisat, basın ve medya, sinema, Türk dili, kamu yönetimi ve milli sermaye konuları üzerine önemli bilgiler aktaracak. 14 Ekim’de yapılacak 4. ve son oturumda ise Mersin özelinde konulara değinilecek.

Sempozyumun konuları, saat ve katılımcı bilgilerine, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabilecek.

 

 “CUMHURİYET’İN KURULUŞ VE GELİŞME SÜRECİ, AKADEMİK BİR ANLAYIŞLA ORTAYA KONULACAK”

 

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı olarak bu yıl Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirdiklerini ve bunlardan birisinin de ‘100. Yıl Dönümünde Cumhuriyetimiz Sempozyumu’ olduğunu ifade eden Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Kent Katılımı ve Sivil Toplum İle İlişkiler Şube Müdürü Çağan Coşkuner, “Mersin’e Değer Katanlar Kent Tarihi Kurulu ve İçel Sanat Kulübü Tarih Kurulu’nun da katkılarıyla, 13-14 Ekim’de söz konusu sempozyumumuzu gerçekleştireceğiz. Sempozyum çerçevesinde; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve gelişme sürecinin tarihi, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik boyutları, akademik bir anlayışla ortaya konulacak” dedi.

 

 ‘YAŞASIN CUMHURİYET’ ADLI FOTOĞRAF SERGİSİ DE OLACAK

 

Alanlarında uzman akademisyen ve araştırmacıları bir araya getirecek sempozyumun bilgi üretimine katkı sağlaması, yeni bakış açıları sunması ve ülkemizin yüzyıllık sürecine ışık tutmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Coşkuner, “Sempozyumumuzun yanı sıra, ‘Yaşasın Cumhuriyet’ adlı fotoğraf sergimiz de yine katılımcıların ziyaretine açık olacak. 13 Ekim Cuma günü saat 15.00’te açılışını gerçekleştireceğimiz sempozyuma tüm Mersinlileri bekliyoruz” diye konuştu.

 

CNR MERSİN KİTAP FUARI DA 14 EKİM’DE KAPILARINI KİTAPSEVERLERE AÇIYOR

 

Aynı zaman dilimi içerisinde gerçekleşecek bir diğer etkinlik ise CNR Mersin Kitap Fuarı olacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl 8.’si gerçekleşecek olan CNR Mersin Kitap Fuarı, 14 Ekim’de Yenişehir Fuar Merkezi’nde kapılarını açacak. 22 Ekim’e kadar sürecek olan fuarda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de standı yer alacak. Kültür Yayınları’ndan çıkarılan kitapların yazarlarıyla da imza günü düzenleyecek olan Büyükşehir Belediyesi, standı ziyaret edenlere ücretsiz kitap hediye edecek.

 

GÜLER: “TÜM KİTAPSEVERLERİ STANDIMIZA BEKLİYORUZ”

 

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür Tesisleri ve Kütüphaneler Şube Müdürü Tülin Güler, bu yıl 8.’si düzenlenecek olan Mersin Kitap Fuarı’nın 14 Ekim Cumartesi günü başlayacağını belirterek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak standımızda, Kültür Yayınları kitaplarımızla birlikte hazır olacağız. Ayrıca tüm fuar süresi boyunca, kitaplarımızın yazarlarıyla birlikte imza günü düzenleyeceğiz. Buradan tüm vatandaşlarımızı, tüm kitapseverlerimizi standımıza bekliyoruz” dedi. Güler ayrıca, Büyükşehir Belediyesi olarak fuar boyunca, kültür yayınlarına ait kitapları vatandaşlara ücretsiz bir şekilde dağıtacaklarını da sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)