Sadiye Köyü Sosyal Tesisi açıldı | Güney Gazetesi Mersin

Sadiye Köyü Sosyal Tesisi açıldı

Kırsala Dönüşü Destekleme Projesi kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Toroslar Belediyesi ve Sadiye Muhtarlığı işbirliğinde hazırlanan ‘Yeniden Köy Projesi’ çerçevesinde Sadiye Köyü Okulu düzenlenerek Sosyal Tesise dönüştürüldü.

Sadiye Köyü Sosyal Tesisi açıldıAçılışa MTSO Yönetim Kurul Başkanı Hakan Sefa Çakır, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Bucuge, Meclis Üyesi Cihan Hazar, Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, Uluslararası Kafkas Derneği Başkanı, Oğuz Berk, Sadiye Mahalle Muhtarı Mutlu Özdemir ve yöre halkı katıldı. Mahallenin tarihinin anlatıldığı mini bir müzeye de dönüştürülen tesisin dış cephesi ise Mersinli Ünlü Ressam Nazife Hazar’ın Kafkas kültürünü yansıtan resimleriyle süslendi.

ÇAKIR: “BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

 

Açılışta söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, köyden kente göçün çok arttığını hatırlatarak, “Artık kentten köye dönmeliyiz. Bu beklentinin başlangıcı olabilecek bir proje olması nedeniyle açılışını yaptığımız tesisi çok önemsiyorum” dedi. Sonuç alınabilmesi için tesisin aktif kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayan Çakır, şunları söyledi:

“Burada güzel üretim alanları yapıldığında, yapılan işlerin satılıp paraya döndüğü görüldüğünde yöreye talep de artacaktır. Burası bir Çerkez köyü. Çerkezlerin çalışkanlığını, disiplinini bilmeyen yok. Sizin bu özelliğiniz, bizlerin de desteği ile birleştiğinde çok daha güzel çalışmalara imza atılacağını biliyorum. Bunu hep birlikte başaralım. Emeği geçenleri kutluyorum.”

Toroslar Belediye Başkan Atsız Afşin Yılmaz da birlik ve beraberliği vurgulayarak, “Aradığımız tam da bu. Birlik ve beraberlik. Burada yapılanların yarısı bizdense yarısı köylümüzdendir. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. Mahalle Muhtarı Mutlu Özdemir, mahallenin tarihçesi hakkında kısa bilgi aktarırken Uluslararası Kafkas Derneği Başkanı Oğuz Berk, “Burada kültürümüzün yaşadığı bir köy var. Tüm hemşerilerimiz burada el ele daha iyisini yapma yarışında olursa köyümüz daha da kalkınacaktır. Herkesi kutluyorum” dedi. (Haber Merkezi)