“Belediyeler kendi arazilerini <br> konut yapımı için kullansın” | Güney Gazetesi Mersin

“Belediyeler kendi arazilerini
konut yapımı için kullansın”

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, Mersin nüfusunun artmasıyla birlikte dar ve orta gelirliler için konut ihtiyacının büyüdüğüne dikkat çekti. Yerel yönetimler ve merkezi hükümetin bu konuda elinin güçlü olduğunu dile getiren Canpolat, “Mersin Büyükşehir’in, Akdeniz’in, Toroslar’ın, Yenişehir’in ve Mezitli belediyelerinin kendi arazileri var. Milli Emlak’ın bünyesinde bulunan birçok arazi var, istenirse bunlar 1 yıl içerisinde yapıya dönüşür. Herkes taşın altına elini koyacak. Sonuçta Avrupa’da örnekleri var. Belediyeler, yerel yönetimler binaları yaparlar, siteleri yaparlar, kendi halkına uygun rakamlarda kiraya verirler” diye konuştu.

“Belediyeler kendi arazilerini <br> konut yapımı için kullansın”


İLKAY ADALIOĞLU

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, Sun TV ve İçel TV ortak yayınına katılarak Mersin’deki konut durumunu değerlendirdi. ‘Yaşamımızı ikiye ayırıyorum, 6 Şubat öncesi ve sonrası’ ifadesini kullanan Canpolar, “Çünkü Mersin ciddi bir göç aldı. Deprem öncesi Nükleer Santrali’nde çalışan Rus personelin buraya gelmesi, onların yakınlarının gelmesi, Ukrayna-Rusya savaşı, akabinde Suriyelilerin zaten sürekli bir göçü söz konusu ve 6 Şubat depremiyle birlikte deyim yerindeyse 1 milyona yakın bir göç aldık Mersin’e. Hala depremden gelen arkadaşlarımız burada ikamet ediyorlar. 2 Ekim’de de üniversitelerin açılmasıyla öğrencilerimiz burada” dedi.

 

“HEM RAKAM YÜKSEK HEM DAİRE YOK”

 

Mersin’de ve Türkiye genelin kiralık konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu vurgulayan Canpolat, “Şuan Mersin’de kiralık konut bulmak çok zor, bulduğunuz takdirde de rakamlar 10 bin liradan başlıyor, 35-40 bin liraya ulaşan ciddi rakamlar var. Özellikle Mezitli-Silifke arası geçtiğimiz sezonda 1+1 daireyi 30 bin liradan kiraya verdik. Merkeze geldiğimizde bir öğrenci kardeşimizin kalabileceği 1+1 daireler 10 bin liranın altında neredeyse yok. Hem rakam yüksek hem daire yok. Şöyle bir matematik yapıyoruz, hepimizin evladı var, empati yapalım. Biz buradan başka bir şehre gittik, orada da durum aynı. Çok bir şey değişmiyor. Çözüm nerede?” diye konuştu.

 

“MERSİN’DE YENİ KONUTLAR YAPMAK ZORUNDAYIZ”

 

Türkiye geneli konut açığını kapatmak için yıllık 1 milyon adet konuta ihtiyaç olduğunu belirten Canpolat, ancak yıllık 100-200 bin arası konut üretildiğini söyledi. Canpolat, “Yerel yönetimler ve merkezi hükümetin eli çok güçlü. Büyükşehir’in, Akdeniz’in, Toroslar’ın, Yenişehir’in ve Mezitli belediyelerinin kendi arazileri var. Milli Emlak’ın bünyesinde bulunan birçok arazi var, istenirse bunlar 1 yıl içerisinde yapıya dönüşür. Herkes taşın altına elini koyacak. Sonuçta Avrupa’da örnekleri var. Belediyeler, yerel yönetimler binaları yaparlar, siteleri yaparlar, kendi halkına uygun rakamlarda kiraya verirler. Birçok müteahhitle anlaşılabilinir, bu arsa belediyenin bu arsa milli emlağın, arsa bedelin yok. Halk zor durumda, biz bu konutları yapmak zorundayız. Hem yerli hem yabancı göç alıyoruz. Şöyle düşünün 3 arz var 13 tane talep var. Siz burada normal fiyatlardan bahsedemezsiniz” ifadelerini kullandı.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA TEMBELLİK YAPIYORUZ”

 

Mersin’deki eski yapılara dikkat çeken Canpolat, biran önce kentsel dönüşümle ilgili çalışma yapılması gerektiğini dile getirdi. Canpolat, “Depremzedelerin çok yakın bir tarihte geri dönmelerini kimse düşünemez, çünkü afetten etkilenen illerin eski haline dönmesi bana göre en az 10-15 yıl alacak. Bu depremzede yurttaşların burada hayatını idame ettireceği anlamına gelir. Biz kentsel dönüşümle ilgili hala tembellik yapıyoruz. Depremden etkilenen kolonların çatladığı binaların ciddi hasar gördüğü onlarca yüzlerce binlerce yapı var. Bugün Mersin’de en genç bina 10 yaşındadır, Mersin merkezinde ise 40-50-60 yıllık yapılar vardır. Çok acil bir şekilde gerek yerel yönetimlerle gerek merkezi hükümetle, ev sahipleriyle bir araya gelip arabuluculuk yapmalıyız. Sahildeki yüksek katlı binalar depremde beşik gibi sallandı, insanlar ne zaman yıkılacak diye saniye saniye beklediler. Hadi bu depremde zarar görmedik aynı şey Mersin’de de olabilirdi” şeklinde konuştu.