Roza’ya görkemli gala | Güney Gazetesi Mersin

Roza’ya görkemli gala

Kent protokolü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol’un gerçek bir hikayeden esinlenerek kaleme aldığı aynı isimli romanından uyarlanan Roza filminin galasında bir araya geldi. İzol’u MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri de yalnız bırakmadı.

Roza’ya görkemli gala


Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, filmin başrol oyuncuları Fikret Kuşkan, Arin Alkış ve kent protokolünün de katıldığı gecede söz alan Hamit İzol, ülkenin kanayan yaraları arasında gösterdiği töre cinayeti, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı gibi konulara dikkat çekmek istediğini söyledi.

İzol, “Bu filmi çekmemizdeki en büyük gayelerimden biri; töre cinayeti, kadına şiddet, çocuk istismarı bir de bu konularda ülkemizin kanayan yaralarını bulmaktı” diyerek Roza’yı yazarken bu konulara parmak basmak istediğini belirtti.

Urfa’dan Mersin’e göç eden bir ailenin konu edindiği hikâyenin önce kitap olarak basıldığını daha sonra bu hikâyenin daha fazla yayılması adına film olarak yapıldığını dile getiren İzol, filmin çekilme aşamasında kendilerine kolaylık sağlayan Mersin Valisi’ne, Büyükşehir Belediye Başkanı’na, İl Emniyet Müdürü’ne, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’na, Mersin İdare Mahkemesi Başkanı’na ve ekibine teşekkür etti.

FİKRET KUŞKAN: HİKAYE BENİ ÇOK SARSTI

 

Oyuncu Fikret Kuşkan, Mersin’de çok nezih ve çok onur, gurur duyduğu bir izleyici kitlesi ile birlikte olduğunu ifade ederek, “Ben söze şöyle girmek isterim; öncelikle her hikayeden, her öyküden, her romandan ne film çıkar, ne öykü çıkar, ne de roman çıkar. ‘Benim hayatım roman’ derler bazıları, bazıları ‘benim hayatım film’ der, ama bunun böyle olmadığı ortadadır. Çünkü sinematografi dediğimiz her hikâyenin filmi yapılamayacağı gibi, sinematografik bir hikâye olması gerekmektedir” dedi.

Bu proje ile birlikte Hamit İzol’u tanıdığını sözlerine ekleyen Kuşkan, daha sonrasında kitaplarını araştırıp okuduğunu ve öncelikle de Roza'ya baktığını ifade etti. Kuşkan, Roza kitabını okuduğunda çok sarsıldığını da ifade etti.

Konuşmaların ardından filmi gösterimi gerçekleştirildi. Film, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

 “FİLM, TOPLUMSAL BİR FARKINDALIK MESAJI TAŞIYOR”

 

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan filmin toplumsal konularla ilgili farkındalık yarattığına değinerek, “Hepimizin öncelikle bir insan, bir vatandaş olarak hassasiyetle üzerinde durduğu, durması gerektiği ve elbette de devlet kurumlarında çalışan sorumlu insanlar olarak da görevimizin de bir gereği olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz, asla kabul etmediğimiz ve sıfır toleransla yaklaştığımız şiddet konusunu ele almasıyla bu konuda bir farkındalık oluşturuyor” dedi.

“BÖYLE BİR YAPIT CESARET İSTER”

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Roza filminin Mersin’de çekilmesinden dolayı kent adına mutlu olduğunu ifade etti.

Seçer, “Mersin’de tanıdığım ve sevgi, saygı duyduğum bir arkadaşımın romanından esinlenerek, aynı zamanda gerçek bir hayat hikâyesini anlatan bir filmin burada çekilmesi kadar, aslında Türkiye'de sadece Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu değil, Türkiye'nin birçok yerindeki toplumsal tabuları, kadına yönelik şiddetten aile içi istismara kadar aslında Türkiye'nin gerçeği olduğunu, ancak konuşmaktan imtina edilen konuları bu romana ve ardından da filme taşınmasından dolayı da böyle bir yapıtın hem cesaret istediğini hem de takdire şayan olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

Roza filminin önemli ve değerli bir çalışma olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, romanın da Mersin'i ifade edip, sosyolojisini tanımladığını ve Mersin'in Mersin olma hüviyetinin de bir şekilde filmde anlatıldığını dile getirdi. Seçer, “Mersin göçlerle kurulmuş ve büyümüş, farklı kültürler ve geleneklere sahip insanları bir uyum içerisinde yaşatmayı sağlayan çok güçlü bir memleket. Aslında Türkiye'de alkışlanması gereken memleketlerin başında Mersin gelir. Türkiye'nin çok büyük yükünü çekti yıllar yılı. İç göçler, dış göçler, toplumsal meseleler, çatışma ortamları, ekonomik krizler, komşulardaki sıcak çatışmalar; o yükleri bünyesine aldı ve bunları absorbe etti ve şu anda burada oturan herkesin sayesinde, seçilmişten bürokratın sağduyusuyla, alicenaplığıyla, ferasetiyle huzur ve barış içerisinde yaşadığımız bir kent. Mersin alkışı hak ediyor. Benim nazarımda böyle” diye konuştu.

 

“MERSİN BİR FİLM PLATOSU HALİNE GELEBİLİR”

 

Filmin çok değerli bir çalışma olduğunu yineleyen Seçer, “Mersin bir film platosu haline gelebilir. Bu kadar renkleri bir arada taşıyorsa, bu kadar mozaik bir arada ise, Türkiye’nin bütün renklerini burada kucaklamışsa, etniksel, mezhepsel, inanç farklılıkları, sosyo ekonomik yapılar bir arada kucaklamışsa neden bu tip toplumsal içerikli filmler; Türkiye’yi anlatan, Türkiye’nin geleneklerini göreneklerini anlatan, yaşam biçimini anlatan, Türkiye’deki gelişmeleri anlatan filmler Mersin’de olması, bu sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİNİMİZİN DE İÇİNDE OLDUĞU BÖYLE BAŞARILARIN DEVAMINI İSTİYORUZ”

 

Bunun büyük ölçüde Adana’da sağlandığına değinen Seçer, “Adana’yı Mersin kadar severim. Benim gözümde Adana ve Mersin birdir. Bu açıdan iş birliği dahi yapılabilir. Buradan bunun duyurusunu, fikrini ortaya atmak istiyorum. Sayın Vali’mle de zaten oturduğumuz yerde bunları değerlendirdik Hamit Bey ile beraber” dedi. Seçer, filmde oyuncudan yönetmene, kamera arkası ekipten figüranlara kadar emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek, “Mersin’imizin de içinde olduğu böyle başarıların devamını istiyoruz. Buna da tabi ki hep beraber destek verme bir vazifemiz var. Bunu bir vazife olarak da görmek lazım” dedi. (Haber Merkezi)