Eğlenerek öğrendiler | Güney Gazetesi Mersin

Eğlenerek öğrendiler

Mersin Büyükşehir Belediyesi, her yıl 25 Eylül-1 Ekim arasında kutlanan İtfaiye Haftası dolayısıyla Büyükşehir’in çocuk gelişim merkezlerinde eğitim alan çocuklara yönelik öğretici ve eğlendirici program düzenledi.  Hafta kapsamında etkinlik düzenlenen bir diğer nokta da Fenerbahçe Meydanı oldu.

Eğlenerek öğrendilerBüyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı çocuk gelişim merkezlerinde eğitim gören çocuklar, ATA Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. İtfaiye personeli tarafından yangından korunma yöntemleri, acil durumlar karşısında neler yapılacağı ve hangi numarayı aramaları gerektiğiyle ilgili bilgiler alan öğrenciler, ardından parkur alanında kendileri için hazırlanan uygulamalı eğitime katıldı. Parkurda tünelden geçen, maket ateşi söndürmeye çalışan çocuklar, öğrenirken eğlenmenin tadını çıkarttı.

TANIŞIK: “İTFAİYE HAFTASI DOĞRULTUSUNDA ÇOCUKLARIMIZLA FARKINDALIK ÇALIŞMALARI YAPTIK”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Çocuk Gelişim Merkezleri Eğitim Koordinatörü Özlem Tanıştık, etkinlikle ilgili bilgi vererek, “İtfaiye Haftası doğrultusunda çocuklarımızla okulda etkinlikler ve farkındalık çalışmaları yaptık. ‘İtfaiye nedir, neler yapar, itfaiyeci kimdir, itfaiyecilere ihtiyaç duyduğumuzu hangi numaradan onlara ulaşabiliriz’ gibi konuları öğrendiler. Ardından ATA Eğitim merkezine geldik. Buradaki ekip arkadaşlarımı da aynı şekilde önce bir farkındalık sohbeti gerçekleştirdiler. Ardından da parkurun keyfini çıkarttılar” dedi.

AMBAR: “ÇOCUKLARA İTFAİYECİLİĞİ SEVDİRMEYİ, ÖĞRETMEYİ ÇABALIYORUZ”

 

Çocuklara eğitim veren İtfaiye Personeli Veli Ambar da, İtfaiye Haftası dolayısıyla çocuklarla bir araya geldiklerini belirterek, “Burada arkadaşlarla birlikte parkur hazırladık. Çocuklara itfaiyeciliği sevdirmeyi, öğretmeyi çabalıyoruz. Dört etaptan oluşan bir parkurumuz var. Sulama yapıyorlar? Lastiklerden geçiyorlar, denge tahtasından geçiyorlar tünelden ve ardından su sıkma etabı var. Bundan öncesinde minik arkadaşlarımıza itfaiyeciliğin tanımı ile ilgili birkaç mesleki bilgi takdim ettik. Acil durumlarda yalnız kaldıkları zaman neler yapması gerekiyor, 112 ile nasıl iletişim kuracaklarını anlattık. Aileleriyle birlikte acil durum planlaması nasıl yapılması gerektiğini anlattık” ifadelere yer verdi. 

ETKİNLİĞİN BİR DİĞER NOKTASI DA FENERBAHÇE MEYDANI OLDU

 

Hafta kapsamında Fenerbahçe Meydanı’nda da çeşitli etkinlikle yapıldı. K9 köpek gösterisinin yapıldığı etkinlikte, çocuklara arama-kurtarma eğitimi verildi. İtfaiyeci kıyafeti giyen ve K9 köpeklerinin arama-kurtarma gösterisini şaşkınlık ve heyecanla izleyen çocuklar hem eğlendi hem de hayati bilgiler öğrendi.

 

YANGIN VE KURTARMA EĞİTİMİ DE ALDILAR

 

İtfaiye Haftası kapsamında Fenerbahçe Meydanı’nda da çocuklara yönelik bir dizi etkinlik düzenlendi. İtfaiye personeli tarafından verilen yangın eğitiminde çocuklara hayati önem taşıyan bilgiler aktarıldı. Personel, çocuklara acil durumlar karşısında ne yapacaklarını ve hangi numarayı aramaları gerektiğini de öğretti. K9 köpeklerinin gerçekleştirdiği arama-kurtarma gösterisini şaşkınlık ve heyecanla izleyen miniklere, yangından ve depremden kurtulma yöntemleri, kurtarma çalışmaları, itfaiye araç ve gereçlerinin neler olduğu da anlatıldı. (Haber Merkezi)