“Yeni anayasayı değil, yoksulluğu konuşalım” | Güney Gazetesi Mersin

“Yeni anayasayı değil, yoksulluğu konuşalım”

TBMM yeni yasama döneminin başlamasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, AKP iktidarına emekliler için toplanma çağrısı yaptı. “Emekliler için, atanamayan öğretmenler için, yüzbinlerce EYT’li için hemen meclisi toplayabiliriz. Yurttaşların sorununu konuşmayacaksın, yeni anayasayı konuşacaksın. Milyonları açlığa terk etmişsin, biz neyi konuşuyoruz?” dedi.

“Yeni anayasayı değil, yoksulluğu konuşalım”


CHP Mersin Milletvekili Başarır:


 

ELVAN KONUK

TELE 1’de konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM’nin açılmasının ardından AKP iktidarına ‘hemen emekliler, mağdur yurttaşlar için toplanalım’ çağrısında bulundu.  Başarır, “Bugün 1 Ekim 16.00’a 10 dakika var. Bugün hemen meclisi toplayabiliriz emekli için, 7 bin 500 lira emekli maaşı alan bu ülkede milyonlar var. Ama açlık sınırı 14 bin 500 lira. Sen emeklini 15 gün aç bırakacak kadar utanmaz bir iktidarsın, hemen toplanabiliriz” dedi.

İktidarın emekliden özür dilemesi gerektiğini söyleyen Başarır, “Atanamayan öğretmenler için hemen 1 saat sonra toplanabiliriz. Hala EYT’den milyonlarca, yüz binlerce insan mağdur. Hemen toplanabiliriz. Memurlar için, kira sorunu, barınma sorunu yaşayan yurttaşlar için hemen 1 saat sonra toplanabiliriz. Niye konuşmasında bunlardan bahsetmedi? Niye emekliden özür dilemedi? ‘Ben özür diliyorum, ben utanıyorum, ben yanlış yaptım, ben size 7 bin 500 lira maaş veriyorum. Siz pazardan çürük domates, elma, meyve toplamak zorunda kalıyorsunuz. Ben utanıyorum. Bunu hemen düzelteceğiz. Söz veriyorum’ niye diyemedi?” ifadelerini kullandı.

CHP Grubu olarak yurttaşın sorunlarını konuşmak için hazır olduklarını belirten Başarır, öncelikli sorunun anayasa değil, yurttaşların geçim sıkıntısı olduğunu söyledi. Başarır, “Hemen gelsin teklif yapalım. Açlık sınırı 14 bin 500 lira, en düşük emekli maaşı, asgari ücret bu olsun. Hemen toplanalım. Ya hadi asgari ücret kadar olsun en düşük emekli maaşı, hemen toplanalım. Bunları konuşmayacaksın, barınma sorununu konuşmayacaksın, açlığı konuşmayacaksın, sefaleti konuşmayacaksın gelip burada yeni anayasa yaygarası yapacaksın. Ne yeni anayasası? Sen halkını doyuramıyorsun. Milyonları açlığa terk etmişsin. Böyle zalim bir iktidar var. Biz neyi konuşuyoruz? Beyefendinin keyfi özel istekleri, toplumu daha da ayrıştırmak için anayasayı konuşuyoruz” şeklinde konuştu.