Akdeniz Belediyesi üniversitelilere eğitim yardımı rakamını belirledi | Güney Gazetesi Mersin

Akdeniz Belediyesi üniversitelilere eğitim yardımı rakamını belirledi

Akdeniz Belediye Meclisi, bu yıl ÖSYM tarafından yapılan sınav sonucunda üniversite kazanan öğrencilere eğitim yardımı yapılması önerisini kabul etti. Belediye, 4 yıllık okul kazananlara 5 bin TL, 2 yıllık okul kazananlara 3 bin TL eğitim yardımı yapacak.

Akdeniz Belediyesi üniversitelilere eğitim yardımı rakamını belirledi


ABİDİN YAĞMUR

 

Akdeniz Belediye Meclisi ekim ayı olağan toplantısı, Başkan Mustafa Gültak yönetiminde yapıldı. Toplantıda, HDP’li meclis üyesi Özgür Çağlar’ın, bu yıl ÖSYM tarafından yapılan sınav sonucunda üniversite kazanan öğrencilere eğitim yardımı yapılması önergesine dair komisyon raporu görüşüldü.

Komisyon raporunda, 4 yıl ve üstü bölümler kazanan öğrencilere için 5 bin TL, 2 yıllık bölümler kazanan öğrenciler için 3 bin TL öğrenim yardımında bulunulması önerildi. Komisyon raporu meclis üyelerince oybirliğiyle kabul edildi.

Eğitim yardımından ailesi ya da kendisi en az 6 aydır Akdeniz ilçesinde ikamet eden, devlet üniversitelerini ya da özel üniversiteleri tam burslu olarak kazanan öğrenciler faydalanacak.

Açık Öğretin Fakültesi öğrencileri ile özel üniversitelerde burssuz okuyanlar bu yardım için başvuramayacak.

Başvuran öğrencilerin ÖSYM tarafından yapılan sınav sonuç ve yerleştirme belgesini göstermesi ayrıca okula kayıt yaptırdığını belgelemesi de gerekecek.

 

MECLİS ÜYELERİNE TEŞEKKÜR

 

Sahibi olduğu önerge üzerine söz alan HDP’li Özgür Çağlar,  “Üniversite öğrencilerine 3 yıldır böyle bir yardımda bulunuyoruz. Bizlerin önergeleriyle, sizlerin kabulüyle. Üniversite öğrencilerine ne kadar katkıda bulunursak yetersiz kalır. Güle güle harcasınlar. Tüm meclis üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

AKP’li Meclis üyesi Aydın Egin de  “Gönül isterdi ki daha fazla yardımda bulunalım. Bu yardımdan dolayı hem belediye başkanımız Mustafa Gültak’a hem meclis üyelerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.