Yoksullaşma var bununla mücadele edecek sendikal örgütlülük yok | Güney Gazetesi Mersin

Yoksullaşma var bununla mücadele edecek sendikal örgütlülük yok

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Türkiye’nin en büyük sorunu yoksullaşmadır ve bununla mücadele edecek sendikal örgütlülüğün olmamasıdır. İşçilerin sadece yüzde 14’ü sendikalı. Çalışanların neredeyse yüzde 80’i asgari ücret veya asgari ücretin bir tık üzerinde maaş alıyor" dedi. Irgat, yeni yasama döneminde TBMM’nin sendikal örgütlülükle ilgili yasal düzenleme yapması için "ciddi bir çalışma" içinde olduklarını söyledi.

Yoksullaşma var bununla mücadele edecek sendikal örgütlülük yok


 

ABİDİN YAĞMUR

Türkiye Gazeteciler Sendikasının 23. Olağan genel kurulu yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde mevcut genel başkan Gökhan Durmuş güven tazeledi.  Genel Sekreter Ayşe Banu Tuna, Genel Mali Sekreter Murad Sezer, Genel Örgütlenme Sekreteri Fatma Esra Yalçınalp, Genel Eğitim Sekreteri Gülsüm Didem Mercan oldu.

Genel kurulun divan bakanlığına seçilen Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, AKP hükümetinin 21 yıllık iktidarının ülkeyi getirdiği noktanın yoksullaşma, gelir dağılımı adaletsizliği ve örgütsüzlük olduğunu söyledi.

Irgat, "Türkiye'nin en büyük sorunu yoksullaşmadır ve bununla mücadele edecek sendikal örgütlülüğün olmamasıdır. Türkiye'de sendikalı işçi sayısı 2 milyon 400 bin. İşçilerin sadece yüzde 14'ü sendikalı. Gerçek rakamları bilmiyoruz, yüzde 40 diyen de var yüzde 50 diyen de var. Çalışanların neredeyse yüzde 80'i asgari ücret veya asgari ücretin bir tık üzerinde maaş alıyor. Ama bu şartlarla mücadele edecek bir sendikal örgütlülük maalesef yaratılamadı" dedi.

Yeni yılda asgari ücrete ne kadar zam yapılırsa yapılsın işçinin enflasyon altında ezileceği öngörüsünde bulunan Irgat, gelir dağılımı adaletini önceleyen bir sistem kurulmadığı sürece yoksullaşmanın derinleşeceğini ifade etti.

Türk-İş olarak sendikal örgütlülüğün güçlendirilmesi için ciddi bir çalışma içinde olduklarını ifade eden Irgat, TBMM'nin yeni yasama döneminde yasal düzenleme için siyasi partilerle görüşeceklerini belirterek "Herkesin samimiyetini göreceğiz" dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş da tüm işçilere olduğu gibi gazetecilere de asgari ücretle çalışmanın dayatıldığını söyledi.

Gazeteciler üzerindeki baskılara dikkat çeken Durmuş, gazetecilerin peşinen mahkum edildiği hukuk skandallarına imza atıldığını söyledi.

Durmuş, "Tutuklanan gazetecilerle ilgili iddianame hazırlanması aylar sürüyor. Popüler gazetecilerin iddianamesi 2 ay gibi sürede hazırlanırken Kürt gazetecilerin iddianamesinin hazırlanması 1 yılı buluyor. Böylece gazeteciler hakim karşısına çıkmadan peşinen cezalandırılıyor" dedi.