Bu merkez çocuklara özel | Güney Gazetesi Mersin

Bu merkez çocuklara özel

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören 36-72 ay arası çocuklar, uzman kadro eşliğinde bilişsel, sosyal, öz bakım ve duyuşsal alanlarda desteklenip, erken yaşta kaliteli bir eğitim programıyla tanışma fırsatı buluyor. Okul öncesi eğitim kapsamında nitelikli eğitim imkânı sunan Çocuk Gelişim Merkezleri’nde, her bir çocuğun gelişimine ayrı ayrı özen gösteriliyor.

Bu merkez çocuklara özel


Bu kapsamda çocuklara erken yaşta hem kaliteli bir eğitim fırsatı sunan, hem de ebeveynlerine danışmanlık hizmeti veren Çocuk Gelişim Merkezleri, küçükten büyüğe herkese rehber olmaya devam ediyor. Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören çocuklar telefon, tablet ve televizyon gibi günümüz dijital dünyasının getirmiş olduğu ekran bağımlılıklarını da en aza indirip, gelişim yolculuklarını öğretmenlerinin ışığında yürütme imkânı buluyor. Miniklerin erken yaşta gelişimine katkı sağlayan Büyükşehir’in Çocuk Gelişim Merkezleri’nden, aileler de büyük memnuniyet duyuyor.

TANIŞIK: “ÇOCUKLARA, BÜYÜME VE GELİŞME YOLCULUĞUNDA REHBERLİK EDİYORUZ”

 

Çocuk Gelişim Merkezleri’nde, çocukların gelişimini destekleyecek etkinliklerin yapıldığını ve bu süreçte ebeveynleri de desteklediklerini belirten Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Çocuk Gelişim Merkezleri’nin Eğitim Koordinatörü Özlem Tanışık, “Çocuklara, büyüme ve gelişme yolculuğunda rehberlik etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Bu danışmanlık hizmetlerimizi, hem çocuklarımızda görülen herhangi bir gelişimsel problem durumunda, hem de ebeveynlerimizin bizden talep ettiği durumlarda gerçekleştiriyoruz” dedi. 

“ÇOCUKLARI AŞAMALI OLARAK EKRAN BAĞIMLILIĞINDAN UZAKLAŞTIRMALIYIZ”

 

Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak telefon ve tablet kullanımının erken yaşlara inmesi sebebiyle ekran bağımlılığının da erken yaşlarda oluşmaya başladığını dile getiren Tanışık, “Bu süreçte çocukların okula başlamaları ve sosyalleşmeleri, gelişimlerini daha da olumlu etkiliyor. Bununla ilgili olarak, ebeveynlerimizle de görüşmeler sağlıyoruz. Bu görüşmelerde, aşamalı bir şekilde ekran süresini azaltmalarını rica ediyoruz. Bu kapsamda, çocuklarını destekleyebilecekleri etkinlik önerilerimiz oluyor. Biz de eğitim programlarımız kapsamında, okul içerisinde çocuklarımızın dikkat sürelerini destekleyici ve dikkat becerilerini geliştirici aktivitelerle, ekrana maruz kalma sürelerini azaltmalarına yönelik destek veriyoruz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)