Mersin’de okul servislerine denetim | Güney Gazetesi Mersin

Mersin’de okul servislerine denetim

Mersin’de okul servislerine denetim


Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, kent genelinde toplu taşıma araçlarına düzenli olarak gerçekleştirdiği denetimlere ek olarak, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul önünde de denetim gerçekleştirmeye başladı.

Çocukların okul araçlarında güvenli seyahat edip etmediğini denetleyen Trafik Zabıta Şube Müdürlüğü ekipleri, denetim çerçevesinde araç kullanım ve güzergah izin belgeleri, emniyet kemeri, rehber personel bilgisi, klima ve kamera, yangın söndürme tüpü, dur kalk lambası gibi araç içi kontrolleri gerçekleştirdi. Zabıta ekipleri denetim çerçevesinde servis şoförlerine uymaları gereken kuralları bir kere daha hatırlattı. Belirlenen kriterlere uymayan servis şoförlerine de cezai işlem uygulandı.

Kent genelinde sürdürdükleri denetimlere ek olarak, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul servis araçlarına da denetim yapmaya başladıklarını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığına bağlı trafik zabıta memuru Kemal Sayım, “Öğrencilerimizin ev-okul arasında daha sağlıklı bir şekilde seyahat edebilmeleri için gerekli kontrolleri sağlıyoruz. Yapılan kontroller içerisinde aracın güzergah izin belgesi, rehber personelinin bulunması, yangın tüpleri ve ilk yardım malzemelerinin bulunup bulunmadığına kadar bütün her şeyin kontrolü sağlanıyor. Tarafımızca herhangi bir eksiklik tespiti halinde de gerekli iş ve işlemler yapılıyor. Amacımız, çocuklarımızın daha güvenli bir şekilde evden okula, okuldan eve ulaşmalarını sağlamak” şeklinde konuştu.

Zabıta ekiplerince yapılan denetimleri çok olumlu bulduğunu söyleyen velilerden Murat Kaplan ise “Mersin Büyükşehir Belediyesini, yaptığı çalışmalardan dolayı çok takdir ediyor ve onaylıyorum. Çocuklarımızın güvenliği açısından elbette ki güzel şeyler. Denetimsiz hiçbir şey yolunda gitmez. Denetimlerin sıklığı arttıkça, şoförler de kendi eksiklerini tamamlayıp, daha dikkatli olacaklardır” dedi.

Öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde okul-ev arasında gidip gelmeleri için yapılan denetimi faydalı bulduğunu söyleyen servis şoförlerinden Kemal Bahadır Gül de “Zabıtalarımız denetimlerini güzelce yaptılar. Yangın tüpüne, öğrencilerin emniyet kemerinin takılıp takılmadığına, dur levhasına kadar her şeye baktılar. Bunlar öğrencilerin güvenli bir yolculuk yapması için dikkat etmemiz gereken unsurlar. Kimse güvensiz bir şekilde öğrenci taşımasın. Bu yüzden bu denetimi çok faydalı buldum” diye konuştu. (Haber Merkezi)