Kadınlardan belediyelere sığınma evi çağrısı | Güney Gazetesi Mersin

Kadınlardan belediyelere sığınma evi çağrısı

Mersin Mor Dayanışma, kadına yönelik şiddet, taciz, emek sömürüsü ve Mersin’de bulunan kadın sığınıklarının yetersiz olmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamaya katılan kadınlar “Yalnız değilsin Mor Dayanışma var" pankartı açtı.

Kadınlardan belediyelere sığınma evi çağrısıKadınlar adına açıklamayı okuyan Mor Dayanışma üyesi Ayşegül Göçmen, AKP-MHP-HÜDAPAR ve Yeniden Refah Partisi iktidarının kadın düşmanı politikaları karşısında “Yalnız Değilsin, Mor Dayanışma Var!" diyerek cevap verdiklerini söyledi.

İstanbul Sözleşmesini kadınların tüm itirazlarını yok sayarak ellerinden alan iktidarın şimdi de 6284 sayılı kanuna saldırını ifade eden Göçmen, “Her gün kadın cinayetleri ile uyanırken erkek-yargı ile failler aklanıyor, ödüllendiriliyor. LGBTİ+fobikliği ile nefret kusuyorlar. ÇEDES gibi projelerle laikliğe saldırı büyütülüyor. Ekonomik krizle kadınlar, gençler, emekçiler açlığa sürükleniyor. Büyük sermayedarlar için Akbeleden'den Dikmece'ye doğa talanı büyütülüyor” diye konuştu.

Mersin’in her sokağında örgütlenme çalışmaları yaptıklarını aktaran Göçmen, “Bir yandan da Hukuk, Psikososyal Destek, Kültür-Sanat, Sağlık Komisyonlarımızı güçlendirecek, Emek Komisyonları kuracağız. Kadınların acil taleplerini gündemleştirecek ve mücadelemiz ile kazanacağız. Sığınma evlerinin yetersizliği ve güvensizliği herkes için malum bir gerçekken, Mersin'de bulunan sığınma evlerinin yetersiz ve güvencesiz olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu ihtiyaçla yola çıkarak yasal sorumluluğu bulunan belediyelerde sığınma evleri açtırıp, mevcut olanların iyileştirilmesi için mücadele edeceğiz. Bunu sokak sokak topladığımız imzalarla, bulunduğumuz her yerde yaptığımız çağrılarla başaracağız” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)