Belediye destekleri üretici kadınlara umut oluyor | Güney Gazetesi Mersin

Belediye destekleri üretici kadınlara umut oluyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Üretici Kadın Stantları, kentteki kadınların iş yaşamına destek oluyor. Evde üretim yapan kadınların yanı sıra, işyeri olan kadınların da katıldığı Üretici Kadın Stantları, Melda Seylan Say’ın ürün satışlarını da bereketlendirdi. Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan stantlar, Say’ın seramik ürünler satışı yaptığı işyerinin tanınırlığına da katkı sundu.

Belediye destekleri üretici kadınlara umut oluyor


Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşayan kadınların iş yaşamına destek ve umut ışığı olmaya devam ediyor. O kadınlardan biri de seramik üreticisi Melda Seylan Say oldu.

2020 yılında İstanbul’dan Mersin’e taşınıp yeni bir hayat kuran Melda Say, Pozcu’da kendi ürettiği seramikleri sattığı bir işyeri açtı.

Say Art ismini verdiği işyerini 2020 yılında açan, ancak pandemi dönemine denk geldiği için satış yapamayan Melda Say, durgun bir dönem geçirdi. Melda Say, 2021 yılında arkadaşının önerisi üzerine, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın Üretici Kadın Stantları projesi ile tanıştı.  

Belirli aralıklarla açılan Üretici Kadın Stantları’nda satış yapmaya başlayan Melda Say’ın, kısa sürede hem satışları arttı hem de işyerinin bilinirliği arttı. Pazarda alışveriş yapan müşteriler, Melda Hanım’ın aynı zamanda kafe olan işyerini sık sık ziyaret etmeye başladı. Bu sayede hem çevresi, hem de satışları artan Melda Say artık kardeşi Oya Say’ın da desteği ile daha fazla kitleye ulaşmanın planlarını yapıyor.

 

 “MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN STANTLARI, SATIŞ ORANIMIZI ÇOK YÜKSELTTİ”

 

 

Üretici kadın Melda Say, iş yerlerinde seramik üretimi yaptıklarını anlatarak, kız kardeşi Oya Say ile birlikte çalıştıklarını ifade etti. İş yerlerini 2020 yılında açtıklarını ve pandemi dönemine denk geldiği için de zorlu bir süreç geçirdiklerini aktaran Melda Say, “Pandemide satışlarımız çok durgundu. Tabi ki insanlar evden çıkamıyordu ve aylık satışlarımız çok düşüktü. Arkadaşımın vasıtasıyla, Belediye’nin açmış olduğu ve üretici kadınlara destek verdiği stantlara katıldık. Onlar satış oranımızı çok yükseltti. Yeni insanlarla tanıştık. Orada tanıştıklarımız tabi ki dükkâna geldiler ve ders vermeye başladık. Onlar da başkalarına söyledi. Böyle böyle ulaştığımız kitle genişledi. Bu stantların bize çok faydası oldu” dedi.

 

Bir kadın olarak Büyükşehir Belediyesi’nin üretici kadın stantlarından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Say, buralarda rahatlıkla satış yapabildiklerinden de söz ederek, “Mesela özel günlerde dükkanda yaptığımız satış, stantlar kadar iyi olmuyor. Biz özel günlerde stantlarda daha fazla satış yapabiliyoruz. O yüzden özel günlere bayılıyoruz. Evde üretenler için de bence en güzel destek onlara. Çünkü dükkân açmak bu koşullarda biraz zor. Evde de haliyle satış yapamayacakları için, ürünlerini dışarıya taşıyorlar. Stant; onların dükkanları oluyor. Bu onlar için büyük bir avantaj ve çok güzel oluyor. Çok da memnunlar” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)