Kültür seminerleri başladı | Güney Gazetesi Mersin

Kültür seminerleri başladı

Akdeniz Opera ve Bale Kulübü (AKOB) Kültür Sanat Seminer Dizisi Prof. Dr. Füsun Üstel’in “Kültür Politikası” başlığıyla 22 Eylül’de gerçekleştirdiği seminerle başladı.

Kültür seminerleri başladıAkdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği (AKOB), Mersin Büyükşehir Belediyesi (MBB) ve Mersin Kent Konseyi (MKK) paydaşlığında, AKOB Kültür Sanat Seminer Dizisi'nin ilkinde Prof. Dr. Füsun Üstel'in Ulaş Bayraktar moderatörlüğünde sunduğu ‘Kültür Politikası’nda Kavramlar, Modeller, Tartışmalar semineri yerel yönetim, üniversite, meslek odası ve iş dünyası temsilcileriyle, farklı sivil toplum örgütleri temsilcileri, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

AKİB ev sahipliğinde yapılan seminerin açılışında, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Sınıfı öğrencilerinden Ecmel Neva Bildik ve Deniz Yakın, Rufina Usmanova’nın piyano eşliğinde bir dinleti gerçekleştirdi.

Dinletinin ardından Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Demet Şaman Tarlakazan sunuş konuşmasını gerçekleştirdi. Moderatör Doç. Dr. Ulaş Bayraktar, Prof. Dr. Üstel’i tanıttığı ve konu hakkındaki deneyimlerini içeren açılış konuşmasının ardından sözü Prof. Dr. Füsun Üstel’e bıraktı.

İki bölümlü olarak gerçekleştirilen seminerin ilk bölümünde Üstel, Kültür Politikası / Kavramlar Modeller Tartışmalar başlığı özelinde geniş çerçeveli bir Kültür Politikası analizi yaptı. Kültür politikasının tarihsel süreç içinde ortaya çıkışı ve gelişim süreci, kapsamı, belli başlı politika modelleri ve alandaki güncel tartışmalara değinip; demokratik kültür hakları çerçevesinde ulus-devlet-kültür ilişkisini değerlendirerek kültürel hakları temellendirdi.

Seminerin ikinci bölümü ise katılımcıların yoğun, etkin soruları ve Füsun Üstel’in kapsamlı cevapları ile interaktif olarak gerçekleştirildi. Seminere katkı sağlamış kurum ve kişilere teşekkür mektupları sunulması ve günün anlamına istinaden Prof Dr. Füsun Üstel'e AKOB hatırası olarak takdim edilen Heykeltıraş Hasan Canel'e ait ahşap yontu hediyenin verilmesi ile etkinlik sona erdi. (Haber Merkezi)