Tiyatro seyretmeyen çocuk kalmayacak | Güney Gazetesi Mersin

Tiyatro seyretmeyen çocuk kalmayacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yeni projesi ile Mersin’de yaşayan her çocuğun tiyatro ile tanışmasını sağlıyor. Mersin Şehir Tiyatrosu tarafından başlatılan ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ projesi ile Mersin’deki bütün çocuklar tiyatro ile buluşuyor.

Tiyatro seyretmeyen çocuk kalmayacak


Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu tarafından başlatılan ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ projesi ile Mersin’deki bütün çocuklar tiyatro ile buluşuyor.

Özellikle merkez ilçeler dışında kalan bölgeleri ve dezavantajlı grupları tiyatro ile buluşturmayı hedefleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, repertuarında bulunan çocuk oyunlarını sahneleyerek, çocuk izleyicilerin beğenisine sunuyor.

Ayrıca, tiyatroyu izlemek isteyen çocuklar, Mersin Büyükşehir’in servisleriyle okullarından alınarak oyuna getiriliyor ve oyun sonunda güvenli bir şekilde okullarına ulaştırılıyor.

 

SEÇER: “ŞEHİR TİYATROMUZ TÜM İLÇELERDE GÖSTERİLER SAHNELİYOR”

 

‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ projesinin kültür-sanatla iç içe bir nesil yetiştirmek için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatromuz merkez dört ilçe dışında bütün ilçelerde mevcut repertuarlarındaki çocuk oyunlarını gösterime sundular. İlk ve orta dereceli okullarda okuyan çocuklarımız için Anamur’dan Mut’a Çamlıyayla’dan Tarsus’a kadar tüm ilçelerde bu gösterileri sahneliyorlar” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA İYİ SEYİRLER”

 

Kültür ve sanatın bir toplumun olmazsa olmaz yapı taşlarından biri olduğuna vurgu yapan Başkan Seçer, “Tiyatro çok önemli bir sanat dalı, yaşamın ta kendisi. Orada sergilenen oyunlar gerçek yaşamın içinden kesitler. Proje, oyunları izleyen çocuklarımıza hem sanatsal olarak bir farkındalık yaratmak, onlara bir görgü katmak, sanatı sevdirmek hem de hayata ve geleceğe dair mesajlar aktarmak açısından güzel bir çalışma. Bu çalışmada emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza da iyi seyirler diliyorum” ifadelerini kullandı.

İlkokul ve ortaokul düzeyindeki yüz binlerce çocuğu tiyatro salonlarına davet eden Şehir Tiyatrosu, tiyatro izleme alışkanlıklarını, tiyatronun ve sanatın geleneklerini çocuklara aşılayarak, daha bilinçli ve kent kültürü ile yoğrulmuş nesiller yetişmesini amaçlıyor.

Repertuarında bulunan Kırmızı Başlıklı Kız, Gökkuşağının Altında, Dünyanın Eski Zamanlarında ve Küçük Kara Balık oyunlarını çocuklarla buluşturacak olan Şehir Tiyatrosu, ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ projesine Silifke ilçesinde başladı. Silifke Doğan Cüceloğlu Kültür Merkezi’nde çocukların en sevdiği masallardan biri olan ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ oyununu sahneleyen Şehir Tiyatrosu oyuncuları, çocuklara keyifli anlar yaşattı.

Yıl boyunca devam edecek proje kapsamında, ilk 4 günde 10 okuldan 3 bin 300 çocuk oyunları izledi. (Haber Merkezi)