Emeklinin maaş zammı isyanı | Güney Gazetesi Mersin

Emeklinin maaş zammı isyanı

Maaşları açlık sınırının altında kalan milyonlarca emeklinin gözü kulağı maaş zammı haberlerindeyken iktidar Ocak ayını işaret etti. Maaş zammı için 2024’ü bekleyemeyecek durumda olduklarını söyleyen emekliler isyan etti. Mersin’de ‘Oyalamayın, ertelemeyin’, ‘Hakkım olan zamanında verilsin’ pankartlarıyla oturma eylemi yapan yurttaşlar Ekim ayında maaşlarına yüzde 100 zam talep etti.

Emeklinin maaş zammı isyanı 

 

ELVAN KONUK

Tüm Emeklilerin Sendikası Mersin Şubesi maaş zammının Ocak ayına ertelenmesini protesto etti. Balıkçı Barınağı yanındaki Saat Kulesi altında buluşan emekliler, talepleri için oturma eylemi yaptı.

Emekliler adına konuşan Mersin Şube Yürütme Kurulu Üyesi Kadir Yüksel, “Biz emekliler bu ülkenin fabrikalarında kömüründe, tarlalarında, okullarında ormanlarında her yerde izi olanlarız. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar bu ülkenin kalkınmasında kattığı emeği yarattığı demokratik değerleri ile Cumhuriyetin laik ve aydınlanmacı geleneğini bugüne taşımış bu ülkenin onurlu emeklileriyiz. 22 yıldır iktidardaki AKP ülkenin tüm kurum kuruluşlarımı uluslararası sermayenin ihtiyaçlarına, piyasa mantığına göre düzenlemiş Toplumsal yaşam ve emeğin önüne koyduğu engellerine de emeğin sömürüsünü derinleştirmiştir. Bugün hepimizin tek gündemi var derinleşen ekonomik kriz, hayat pahalılığı, yoksulluk ve yine AKP eliyle yaratılan gerici kuşatma laikliğe yönelik saldırılardır” dedi.

 

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 15 BİN OLSUN”

 

Seçim sonrası emeklilerin sefalet ücretine mahkum edildiğini vurgulayan Yüksel, “Biz emekliler çalışma yaşamı boyunca bugünkü maaşımızı primlerimizle peşin peşin ödedik, ne bütçeye ne de hazineye yüküz, esas biz buradan soruyoruz 1999 öncesi aylık bağlama oranları yüzde 70’den bugün 0’lara kim düşürdü? Eğer bu aylık bağlama oranları düşürülmeseydi bugün en düşük emekli maaşı 15 bin liraydı. Bu da gösteriyor ki ufacık payımızın dahi olmadığı yarattığınız ekonomik krizin faturasını emeklilere emekçilere emeği ile geçinenlerin üzerine yıktınız. Buradan da görüldüğü üzere esas siz bizim sırtımıza yüksünüz, siz düşün bizim sırtımızdan” ifadelerini kullandı.

İktidarın sürekli farklı tarihler vererek emeklileri oyaladığını dile getiren Yüksel, “Biz emekliler bu oyalanmalara, bu ertelemelere karşı artık yeter diyoruz. Bizleri oyalamayın. Biz emekliler 1 Ekim’de maaşlarımıza yüzde 100 zam yaparak en düşük emekli maaşının 15 bin liraya çıkarılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.