Bakliyat ihracatında artış | Güney Gazetesi Mersin

Bakliyat ihracatında artış

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artış sağlayarak 211,2 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ağustos ayında AHBİB’in hububat ürün grubu satışında 39 kattan fazla artış kaydettiğini vurgulayan Başkan Veysel Memiş, dış satım yaptıkları 135 ülkenin 82’sinde de ihracat hacmini yükselttiklerini belirtti.  

Bakliyat ihracatında artışAHBİB Başkanı Veysel Memiş, Türkiye’nin gıda ürünleri ve gıda teknolojileri ticaretinde önemli hamlelerle küresel gücünü artırdığını,  son olarak 31. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’nda da (World Food İstanbul) çok başarılı bir sınav verdiklerini söyledi.
Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde 6-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen World Food İstanbul’un sektördeki son yenilikleri ve gıda trendlerini sergileme ve keşfetme imkânı sağladığını belirten Başkan Veysel Memiş, dev organizasyonun TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu ve bünyesinde bulunan tüm İhracatçı Birlikleri, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği’nin (ETÜDER) güç birliği yaparak oluşturduğu Türkiye Gıda Platformu’nun tam desteğiyle gerçekleştirildiğini anımsattı.
 World Food İstanbul’a 38 ülkeden 1.117 firmanın katıldığını, 73 ülkeden 800’ün üzerinde yabancı satın almacının B2B etkinliklerinde Türk firmalarla yeni ticaret bağlantıları kurduğunu belirten Başkan Veysel Memiş, dünyanın dört bir yanından profesyonelleri buluşturan etkinlikte AHBİB olarak gıda sektörünün geleceğine yön verecek yeni projeleri de açıklama fırsatı yakaladıklarını duyurdu.

 

“AKDENİZ’İ YENİ BİR TİCARET GÖLÜ HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”


Pandemi, savaşlar ve iklim değişiklikleri ile beraber küresel pazarlarda rekabet ve tedarik zincirinde yeni bir boyuta geçildiğini vurgulayan Başkan Veysel Memiş, bu yeni dönemin teknolojik alandaki değişimler, rekabet, üretim ve lojistik alanlarında boyutlanacağını belirtti. Başkan Veysel Memiş, “Bu bağlamda AHBİB olarak yeni dünya düzeninde küresel pazarlarda yeni bir inisiyatif yaratmak için üzerinde çalıştığımız girişimler bulunuyor. Bu dönüşümler, özellikle tedarik zincirinde yenilikçi açılımlar sağlayacaktır. Hinterlandımızdaki Akdeniz’i yeni bir ticaret gölü haline getirmeyi hedefliyoruz. Yakın zamanda çalışmaları tamamlanacak olan bu girişim ile Akdeniz ülkelerini bir platformda buluşturarak yeni ticaret yollarını da kurmayı planlıyoruz.” dedi. (Haber Merkezi)