Tarsus’ta Kariyer Merkezi açıldı | Güney Gazetesi Mersin

Tarsus’ta Kariyer Merkezi açıldı

Tarsus Belediyesinin kentte istihdamı desteklemek; işverenlere, öğrencilere, iş arayanlara profesyonel rehberlik hizmeti vermek amacıyla kurduğu Ömer Kurnaz Kariyer ve İş Geliştirme Merkezi açıldı.

Tarsus’ta Kariyer Merkezi açıldıKariyer merkezinde kariyer planlama, mesleki beceri eğitimleri, iş arayan işveren platformu, nitelik geliştirme eğitimleri, özgeçmiş hazırlama, kişisel gelişim atölyeleri, staj başvuru ve değerlendirme ve meslek edindirme kursları yer alıyor.

Ayrıca kariyer merkezinde yapılacak olan iş geliştirme eğitimleri Mersin Üniversitesi Kariyer Merkezi, Tarsus Üniversitesi Kariyer Merkezi, Halk Eğitim Merkezi, Ticaret ve Sanayi Odası kurum ve kuruluşlarla koordineli gerçekleştirecek.

Açılış töreninde konuşan Ömer Kurnaz’ın kızı Görsev Küçükçoban “Böyle bir şeyi düşünmeniz bizleri çok mutlu etti. Şaşkınım, neden çünkü anılmak çok güzel. Unutulmamak çok güzel. İçimdeki duyguları anlatamam. Her gün babamlayım, her gün onunlayım. Çok daha aydın bir insandı. Tarsus’u çok severdi. Burada çok hizmet verdiğini buradan gittiği Ankara’da da çok hizmetleri verdiğini bizimle de ara ara paylaşmıştır. Hizmet adamıydı. Yaptığı hizmetlerden mutlu olurdu” dedi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan da, “Belediye sadece basit bir hizmet anlayışı değildir. Asfaltlar, kaldırımlar, yollar, köprüler yapılır. Ama asıl önemli olan bir kentin ufkunu marka hale getirebilmek için o kentin dinamiklerini çalıştırmak gerekir. Şehrin özellikle sahiplenen dinamik insanlara lobi sahiplerine ihtiyacı vardır. Ankara'da da Ömer Kurnaz öyle biriydi. Kentine sahiplenen ve marka bir kent olması için çalışan insanlardan biriydi. En büyük hayalimiz emekleri için Tarsus'un plajında otelin yapılmasıydı. Bunun için büyük bir emek verdi, büyük bir uğraş verdi. Ama rahat uyusun. Artık orada bir yat limanı yapılıyor. Orada golf tatil köyü yapılıyor. Orada butik oteller yapılıyor. Ve Tarsus'un sahil kent projesi geniş bir alanda yedi kilometrelik bir alana yayılıyor. 1935 yılında Jansen'in Mustafa Kemal Atatürk tarafından Tarsus'a gönderilip Tarsus'un şehir planını ortaya çıkarttığındaki belki de bizim kuzeye ve denize ulaşmak için çıkartılan haritanın tatbik edilmesindeki en önemli unsurlar yerine getiriliyor” dedi.

 

“TARSUS'UN İL OLMASI İÇİN ÖNÜMÜZE ÇIKAN BÜTÜN ENGELLERİ AŞACAĞIZ”

 

 Tarsus’un il olması için bütün uğraşları vereceğini söyleyen Başkan Bozdoğan “Bu kentte artık hepimizin çok büyük düşünmesi gerekiyor. Tekrar söylüyorum sorun hizmet anlayışı değil. Hizmet elbette yapılır. Ama Tarsus'un il olması için önümüze çıkan bütün engelleri tek tek aşacağız. Bu kent artık il olmak zorunda. Bunu ne Mersin, ne Adana, ne Ankara durduramaz artık. Yeter ki halk istesin. Yeter ki birleri ikilere, üçlere, onlara bırakmasın. Her yerde, açılışlarda konuştuğum konu. Biz, bize yeteriz. Biz bu kenti il yapacağız. İl olduğumuzda emin olun sadece bir marka kent değil, Türkiye'nin belki de en güzide yerleşim alanı olacak burası. Çünkü kişi başına düşen gelirde Türkiye'de en önlerde gelen bir Tarsus var. Otuz bir bin üç yüz dolar kişi başına düşen gelir. Bugün Türkiye'nin ortalamasına baktığınız zaman 11 bin 200’lerde geziyor. Böylesine güçlü bir kentin de 10 bin yıllık kentin de tarihiyle, tarımıyla, sanayisiyle, turizmiyle ciddi bir şekilde yatırımları ortaya koyup basit, siyasi düşüncelere halkı ezdirmemesi gerekir” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)