Tüketici haklarına dikkat çektiler | Güney Gazetesi Mersin

Tüketici haklarına dikkat çektiler

Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri kent genelinde, ‘Haklarınızı Biliyor musunuz? başlıklı broşürler dağıtıyor. Broşürlerin yanı sıra, vatandaşlara tüketici haklarına ilişkin bilgilendirme de yapan ekiplerin dağıtım noktalarından biri de Forum AVM önü oldu.

Tüketici haklarına dikkat çektiler


Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan iade, ayıplı mal, değişim ve sözleşme haklarına kadar her türlü tüketici hakkına ilişkin bilginin yer aldığı broşürde, ihtiyaç anında aranacak irtibat numaraları da yer alıyor.

Vatandaşların alışveriş yaparken günlük hayatta sıklıkla karşılaştığı problemlere iyi bir çözüm sunan el broşüründe; alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan ayıplı mala, iade, değişim ve sözleşme haklarına varıncaya kadar her türlü bilgi yer alıyor. İhtiyaç anında aranacak irtibat numaralarının da yazılı olduğu broşürde, vatandaşlara tüketici haklarına ilişkin farkındalık kazandırılması amaçlanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu ‘Haklarınızı Biliyor musunuz?’ adlı broşürleri vatandaşla buluşturduklarını belirten Zabıta Dairesi Başkanlığı’nda Zabıta Amiri olarak görev yapan Nazım Külbay, “Amacımız vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, tüketici haklarıyla ilgili farkındalık oluşturmak ve haklarına sahip çıkmalarını sağlamak” şeklinde konuştu.

Broşür dağıtımını vatandaşların yoğun olduğu köy muhtarlıkları, AVM önleri gibi noktalarda gerçekleştirdiklerini kaydeden Külbay, “Vatandaşlıklarımızın, bilinçli tüketici olmasını sağlamak istiyoruz. Broşürün içeriğinde; vatandaşlarımızın aldıkları ürünlerle ilgili zamanında değişimin yapılması, iadesi, sözleşme ve mahkeme süreci gibi tüm bilgiler mevcut. Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşlarımızın alışveriş yaparken aldanmaması, aldatılmaması ve bilinçli tüketici olmaları için gereken gayreti gösteriyoruz” dedi. (Haber Merkezi)