Kontrolör görememiş! | Güney Gazetesi Mersin

Kontrolör görememiş!

Akkuyu Nükleer Santralindeki toplu yemek zehirlenmesi olayından yaklaşık 3 ay önce işçilerin “yemekler bozuk” şikâyeti CİMER’e taşınmış. Ağustos ayının başında yemek şirketini denetleyen Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri gıdaların saklanma koşullarında herhangi bir sorun olmadığı yönünde rapor vermiş. İşçiler, “Her şey normaldiyse biz niye zehirlendik” diye soruyor.

Kontrolör görememiş!


ABİDİN YAĞMUR


Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçilere yemek veren Taner Yemekçilik adlı firmanın 14 Eylül günü servis ettiği tavuk etini yiyen yüzlerce işçi gıda zehirlenmesi yaşamış, çevre hastanelerde tedavi edilmişti. Akkuyu Nükleer A.Ş’nin iletişim ofisi de zehirlenme vakasını doğrulamıştı.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçilerin, yemeklerin bozuk olduğu, bazı yemeklerin koktuğu yönündeki şikayetlerinin geçtiğimiz temmuz ayında CİMER üzerinden resmileştiği, işçilerin fotoğraflarla desteklediği şikayetlere rağmen yemek şirketine “temiz” görüşü verildiği ortaya çıktı.

İŞÇİ CİMER’DEN YAZDI

 

Santral sahasında çalışan bir işçi, 3 Temmuz 2023’te çıkan bir yemeğin tadındaki ve görüntüsündeki olağandışılık nedeniyle CİMER’de şikayet dilekçesi oluşturdu.

İşçi dilekçesinde, “11 aydır nükleer santralde çalışıyorum. Yemek şirketi Taner yemekçiliğin bize 03.07.2023 tarihinde verdiği yemek. Bu şekilde yemek verilip insan sağlığı etkileniyor. Sizlerden rica ediyorum lütfen denetleme yapın. Kendilerinin evde yemediği yemeği biz burada yemek zorunda kalıyoruz. Biz sorduğumuz zaman da yemek zorunda değilsiniz cevabı alıyoruz” ifadelerini kullandı.

MÜDÜRLÜK 1 AY SONRA YANIT VERDİ

 

İşçinin 3 Temmuz’da oluşturduğu CİMER şikayeti, sistem tarafından otomatik olarak Sağlık Bakanlığına sevk edildi.

Sağlık Bakanlığı da 5 Temmuz 2023’te söz konusu şikayeti Mersin Valiliğine sevk etti. Mersin Valiliği aynı gün başvuruyu hem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına hem de Tarım ve Orman Bakanlığına sevk etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı şikayetin ulaşmasından yaklaşık 1 ay sonra, 2 Ağustos 2023 günü Gülnar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü eliyle yanıt verdi.

Müdürlüğün yazısında,  “5996 sayılı kanun kapsamında işletmede kullanılan alet ekipman, kullanılan gıda ürünleri, ürün muhafaza koşulları, asgari teknik hijyen koşulları ve diğer mevzuat hükümleri doğrultusunda kontroller yapılmıştır. Denetim tarih ve saati itibariyle ceza-i müeyyide gerektirecek durum gözlenmemiştir” denildi.

Gülnar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünün yazısında denetimi yapan 3 gıda kontrol görevlisinin adlarına da yer verildi.

Gıda kontrolörlerinin olağandışı bir durum gözlemlemediği yemek şirketinde yapıldığı söylenen kontrolden yaklaşık 1 ay sonra yüzlerce işçi yedikleri yemek nedeniyle gıda zehirlenmesi yaşadı.

“HER ŞEY NORMALDİYSE BİZ NİYE ZEHİRLENDİK”

 

Santral sahasında çalışan bir işçi, “Bizim CİMER başvurumuz üzerine yemek şirketinde inceleme yapıldığı söyleniyor. Olumsuz bir durum yok deniyor. Gıda saklama koşulları uygundur deniyor. Bunu yazmalarından bir ay sonra burada binlerce işçi gıdadan zehirlendi. Her şey normaldiyse biz niye zehirlendik” diye sordu.

 

“YEMEKLER HÂLÂ AYNI”

 

Toplu zehirlenme olayının ardından şirketin yemeklerinde hiçbir değişim olmadığını ifade eden işçi, “Burada büyük bir olay oldu ama insanlar sessiz. Herkes işini kaybetmekten korkuyor. Bizim bir sendikamız olsa her şey farklı olur ama sendikamız yok. Burada 150’ye yakın şirket var. Hepsinin işçisi, çalışma kampı ayrı. Sahanın farklı yerlerinde yemekhaneler var. Yemeği nerede yapıyorlar bilmiyorum ama yemekhanede bize verilen yemekler çok kötü. Zehirlenme olayından sonra da yemeklerde değişim olmadı. Hâlâ bayat ekmek geliyor, ekmekten yabancı cisim çıkıyor. Ispanak veriyorlar yemekten başka şeyler çıkıyor. İşçi şu an bunlardan yemek yemeye devam ediyor. Biz bu şirketin en iyi şekilde denetlenmesini istiyoruz” dedi.