Milletvekili Dinçer: “Heybemiz dolu” | Güney Gazetesi Mersin

Milletvekili Dinçer: “Heybemiz dolu”

30. Ahilik Haftası kutlamalarına katılan CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer, Mersin’de küçük sanayi sitesi sorununun senelerdir çözülemediğine dikkat çekti.

Milletvekili Dinçer: “Heybemiz dolu”


ABİDİN YAĞMUR


Dinçer, “Esnafımız sıkıntılı. Bazı sorunlarımız var. Heybemiz dolu. Özlük haklarıyla, vergilerle ilgili sıkıntılar var. Sosyal güvenlik primleriniz ağır. Sanayi sitesiyle ilgili sıkıntılar var. Bütün iller üçüncü, beşinci, onuncu küçük sanayi sitesini aşarken maalesef biz Mersin’de plan sorununu aşamadık. 100 binlik yapılırken de Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne verdiğimiz dilekçenin haddi hesabı yok. Ama maalesef küçük sanayi alanı yaratılmadı. Haritaya işaretlenmedi. Şu an sadece kazma vurup işyeri sahibi olmak isteyen 6 bin, 7 bin esnafımız var. Tek sorunumuz yer sorunu. Apartman altlarında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Apartman rahatsız, site rahatsız, esnaf rahatsız ama yer yok” ifadelerini kullandı.

 

AKP’Lİ KIRATLI: KALE KÖYÜ KUZEYİNDE SANAYİ SİTESİ ALANI BELİRLENDİ

 

Kutlamalara katılan AKP Mersin Milletvekili Ali Kıratlı da  “2002 yılından beri esnafımıza elimizden gelen desteği verdik, vermeye de devam edeceğiz. Sadece kredi anlamında, teşvik anlamında değil mesleki eğitim alanında da önlem almamız gerekiyor. MESEM’de eğitim alan çocuklarımızın sayısı 350 bini buldu. Hedefimiz 1 milyon öğrenci. Esnaf yetiştiriyoruz.  Yakın zamanda Kale köyünün kuzeyinde bir arazi toptan ticaret alanı olarak belirlendi. O kısmın 100 dönümlük alanı da küçük sanayi sitesi olarak belirlendi” dedi.

 

“ESNAF ZAR ZOR AYAKTA DURUYOR”

 

CHP   Mersin   Milletvekili   Gülcan Kış da “Bu süreçte esnafımızın gördüğü zararları çok net görüyoruz. Her birinizin artık günlük kazanıp, günlük yaşayacak noktaya geldiğinizi biliyoruz. Daha doğrusu zar zor ayakta durmaya çalıştığınızı da biliyoruz” diye konuştu

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da törende yaptığı konuşmada, “Çağının çok ötesinde ciddi bir disiplin ortaya koyan Ahilik bugüne kadar süzülüp gelmiştir. Usta, kalfa, çırak ilişkisi, ticaret hukukunu, iş hukukunu, tüketici hukukunu ortaya koyan, bu şekilde Anadolu’nun ticaret merkezi olmasını sağlayan bir disiplindir” ifadelerini kullandı.