"Ücretsiz öğün acil ihtiyaçtır" | Güney Gazetesi Mersin

"Ücretsiz öğün acil ihtiyaçtır"

Okul öncesi ve yatılı okullarda verilen ücretsiz öğünün kesilmesini CHP Kadın Kolları protesto etti. CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, “Anneler çaresiz bırakıldı. Açlık sınırının altında kalan asgari ücret ile geçinmeye çalışan aileler, çocuklarını okula aç gönderiyor, çocukların beslenme çantası boş. Ücretsiz öğün acil ihtiyaçtır” dedi.
ELVAN KONUK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları 81 ilde ortak bir basın açıklaması yayınladı. CHP Mersin Kolları İl Başkanı Gülşah Yıldırım Genç ,parti üyesi kadınlarla bir araya gelerek okullarda ücretsiz öğün verilmesine ilişkin taleplerini vurguladı.

Ekonomik kriz nedeniyle gıda fiyatlarındaki artışın özellikle dar gelirli aileleri vurduğunu dile getiren Gülşah Yıldırım Genç, “Araştırmalara göre de Türkiye’de 5 yaş altı çocukların bodurluk oranı yüzde 10’lara kadar yükseldi. Üstelik bu sayılar her geçen gün artıyor. Çocuklar açlık kıskacına hapsolmuşken, AKP çocukların bir öğün yemeğine dahi göz dikti. Seçim öncesinde, okullarda ‘1 öğün ücretsiz yemek’ verdiği öğrenci sayısını 5 milyona çıkaracağını vadeden tek adam iktidarı, okul öncesi ve yatılı okullarda verdiği ücretsiz öğünü kesti. 1 milyon 400 bin öğrenciyi tek öğün doyurmak bile gözlerine battı. Deprem bölgesi hariç tutularak ücretsiz öğün kaldırıldı. Yetersiz olan bu uygulama hangi gerekçe ile kaldırıldı? Tasarruf için mi? Tasarruf yapacaksınız, Saray harcamalarından yapın” dedi.

 

“ÇOCUKLARIN BESLENME ÇANTASI NASIL DOLACAK?”

 

Okullarda ücretsiz öğün konusunun rafa kaldırılmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Gülşah Yıldırım Genç, beslenme çantasını doldurmanın maliyetinin haftalık 175 lirayı bulduğunu, bu rakamın evden 3 çocuk okula gittiği takdirde 525 liraya çıktığını söyledi. Gülşah Yıldırım Genç, “Okullardan verilen listeye göre, birinci sınıfa giden bir öğrencinin beslenme çantasına; ceviz, fındık, badem gibi kuruyemiş, bir meyve, içecek olarak süt, ayran veya meyve suyu konulması isteniyor. Bir adet muzun fiyatı ortalama 15 lira, bir adet elmanın fiyatı 7 lira, küçük sütün fiyatı 9.5 lira, küçük ayranın fiyatı 5 lira, küçük meyve suyunun fiyatı 7.5 lira, bir simit 15 lira iken bu beslenme çantası nasıl dolacak? Annelerin beslenme çantasına bayat ekmeği ıslatıp koyduğunu biliyoruz. Veliler, lise çağındaki çocuklara dahi harçlık veremiyor, akşamdan kalan yemekle çocuklarını okula gönderiyor. Aç bir çocuğun, sıra arkadaşının sandviçinden bir ısırık istediği haberini hepimiz utanarak okuduk. Derste açlıktan bayılan çocuklar hepimizin yüreğini yakıyor. Bu utanç ülkeyi yönetenlerindir” ifadelerini kullandı.

 

“ÇOCUKLARIMIZ OKULDA KARNINI DOYURANA DEK VERDİĞİMİZ MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Okullarda ücretsiz bir öğün verilmesinin lüks değil, zorunluluk olduğunun altını çizen Gülşah Yıldırım Genç, “Her fırsatta partimiz üzerinden kara propaganda yapanlar, Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin uygulamalarını örnek almalıdır. Belediyelerimiz çocuklarımız için beslenme seferberliği başlattı. İlk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik “beslenme çantası” projeleri kapsamında, her gün, on binlerce öğrencimize gıda desteği veriyoruz. Ayrıca üniversite öğrencilerine sıcak çorba ve bir öğün ücretsiz yemek veriyoruz. Biz kısıtlı imkânlarla, öğrencilere destek vermek için çaba sarf ederken, iktidarın sadece okul öncesinde verdiği ücretsiz öğünü kesmesi tam bir rezalettir. Çocukların açlığı üzerinden siyaset yapılmaz, yapılamaz. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyene, çocuklarımız okulda karnını doyurana dek verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimiz olan çocukların hayatının göz göre göre karartılmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.