Esnafın umudu yeni eğitim yılı | Güney Gazetesi Mersin

Esnafın umudu yeni eğitim yılı

Mersin Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Veysel Sarı, “Pandemi döneminin yaralarını henüz saramayan esnafımız yeni eğitim öğretim döneminden çok umutlu. Bu bağlamda vatandaşlarımızdan da okullarla ilgili alışverişlerini yaparken AVM’leri değil yerel esnafı tercih etmesini bekliyoruz” dedi.

Esnafın umudu yeni eğitim yılıMersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, 2023-2024 eğitim öğretim yılının İlköğretim Haftasını kutladı, öğretmenler ve öğrencilere başarılı bir yıl dileklerini iletti.

Başkan Sarı, yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle yaptığı açıklamasında ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın okullarına, arkadaşlarına, öğretmenlerine, öğretmenlerin ise öğrencilerine kavuşmanın heyecanı, velilerinin ise çocuklarının okula başlamasının gurur ve coşkusunu yaşadığına vurgu yaptı.

Sarı, servisçi, konfeksiyoncu, terzi, kantinci, kırtasiyeci esnafı başta olmak üzere eğitimle uzaktan yakından ilgisi bulunan tüm esnaf ve sanatkarların yeni eğitim öğretim yılına hazır olduğunun altını çizdi.

Yeni eğitim öğretim döneminin yüz binlerce esnaf ve sanatkara ekonomik yönden hareketlilik getireceğini ifade eden Başkan Sarı, “Ülke genelinde 19 milyon öğrenci ve 1.3 milyon öğretmenin yüz yüze eğitime başlamasıyla başta kantinci, servisçi, kırtasiyeci esnafımız olmak üzere okul kıyafeti satan konfeksiyoncu, ayakkabıcı, çantacı, terzi, lokanta ve pastacı, berber-kuaför, taksici, dolmuşçu gibi dolaylı yoldan eğitim sektörüne hizmet veren yüzbinlerce esnaf ve sanatkarımız büyük bir hareketlilik bekliyor. Ülke genelindeki tüm öğrencilerin okula başlamasıyla kırtasiye alışverişleri, önlükler, beslenme çantaları, suluk, ayakkabı gibi okul araç ve gereçleri, temizlik ürünleri, ulaşım maliyetleri, yiyecek-içecek giderleri için harcamalar yapılıyor. Bu da piyasanın hareketlenmesi ve esnafımızın iş yapabilmesi açısından çok büyük önem arz ediyor. Pandemi döneminin yaralarını henüz saramayan esnafımız yeni eğitim öğretim döneminden çok umutlu. Bu bağlamda vatandaşlarımızdan da okullarla ilgili alışverişlerini yaparken AVM’leri değil yerel esnafı tercih etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Sarı, ülkemizi geleceğe güvenle taşımanın, müreffeh milletler arasında yer almasını sağlamanın birinci şartının eğitim olduğunu vurguladı. (Haber Merkezi)