“Depremzedelerin ek MTV mağduriyetine son verin” | Güney Gazetesi Mersin

“Depremzedelerin ek MTV mağduriyetine son verin”

Hükümetin depremzedelerden ek MTV almayacağını söylemesine rağmen yurttaşları mağdur ettiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, “Bu yıl iki kez MTV ödenmesi için karar alan hükümetin bu uygulaması Anayasa’ya zaten aykırı iken bir de "depremzedeler için" denip onlardan vergi alınması büyük bir utançtır” dedi.

“Depremzedelerin ek MTV mağduriyetine son verin”


İLKAY ADALIOĞLU

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, 11 İli etkileyen depremlerin ardından AKP hükümetinin depremi bahane ederek Anayasa'ya aykırı şekilde ikinci kez MTV ödemesi çıkardığını söyledi Kış "Depremzedeler Ek MTV'den muaf tutulacak" dendi ancak depremzede olup plakası farklı şehirlerden olan vatandaşa Ek MTV çıkarıldı. Yani 11 ili etkileyen ve orada yaşayan depremzedelerimiz araç plakaları farklı illerden diye bu Ek MTV'ye tabi tutulmuşlardır. Deprem bölgesindeki binlerce farklı plakaya vergi yansıtıldığı görülmüştür. Ek MTV muafiyeti araç sahiplerinin ikametlerine göre değil de araç plakalarına göre yapılıyor olması yıllardır bu bölgede yaşamasına rağmen vatandaşlarımızı mağdur etmiştir. Bu bakış açısı AKP'nin "insan odaklı" değil, "araç, mal ve para odaklı" bakış açısıyla depremzede kavramı yaratmasının sonucudur” dedi.

Yapılan bu düzenlemenin depremzedelere yapılmış en büyük haksızlık olduğunu dile getiren Kış, şu şekilde konuştu:

“Her şeylerini depremde kaybeden depremzedelerimiz yetkili mercilere dilekçe yazmalarına rağmen bu vergiyi ödemek durumunda bırakıldıklarını iletiyor. Depremzedeler haciz korkusu yaşıyor. AKP İktidarı hukuksuz uygulamaya koyduğu bu kararı adaletsiz bir şekilde uygulamaya çalışıyor. 6 Eylül'de son tarih dediğiniz, hukuksuzca tahsil edilen Ek MTV ödemesi için depremzedelerimizin bu mağduriyetine son verin. 2023 yılı için tahakkuku çoktan bitmiş, tahsil aşaması tamamlanmış vergilendirme için geriye dönük bu vergiyi tekrar tahakkuka sokup tahsil etmek doğru değildir. Enflasyon rekor hızda devam ederken, ortada enflasyonla bir mücadele söz konusu değilken bu dolaylı vergiler, orta gelir ve alt gelir grubunu perişan etmektedir. Milletimiz vergi ve zamlarla darboğazda. Hükümete sesleniyoruz; 85 milyonun sırtına yüklediğiniz, Anayasa'ya ve hukuka aykırı bu ek vergileri iptal edin, geri çekin. Bu mağduriyete artık bir son verin.”