Özel şefler mutfakta | Güney Gazetesi Mersin

Özel şefler mutfakta

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Engelsiz Yaşam Merkezi’nde, özel gereksinimli bireyler ‘Engelsiz Mutfak Atölyesi’ etkinliği ile mutfağa girdi ve birbirinden güzel yemeklerle hünerlerini sergilediler. Günün menüsünü aşçı usta öğretici Durdu Gürbüz eşliğinde hazırlayan özel gereksinimli bireyler, yöresel lezzetlerle mutfakta harikalar yarattılar.

Özel şefler mutfakta


Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen atölye kapsamında, hafta içi her gün 8 ile 10 arası özel gereksinimli bireyler, aşçı usta öğretici Durdu Gürbüz gözetiminde birbirinden lezzetli yemekler yaparak hünerlerini sergiliyorlar. Atölye kapsamında mutfağa giren özel aşçılara kek, börek, tatlı yapımını öğretmenin yanı sıra, çatal-bıçak kullanımı, sofra düzeni ve sofra kurup kaldırma, bulaşık yıkama gibi temel mutfak becerileri de kazandırılıyor. Bu sayede özel bireylerin kendi ihtiyaçlarını hem daha bağımsız ve rahatça karşılayabilmeleri, hem de motor-kas gücü becerilerini artırarak günlük yaşam pratiklerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

Atölyenin 3. gününde önlüklerini giyip şapkalarını takan özel aşçılar, günün menüsü olarak dolma, sarımsaklı köfte ve revaniden oluşan nefis bir menü hazırladılar. Hazırladıkları yemeklerin tadına bakmayı da ihmal etmeyen özel aşçılar, yemek yapmanın ve arkadaşlarıyla paylaşmanın mutluluğunu yaşadılar.

 

GÜRBÜZ: “ÇOCUKLARIMIZIN GÜNLÜK HAYATTA RAHAT ETMELERİ İÇİN ATÖLYELER DÜZENLİYORUZ”

 

Engelsiz Mutfak Atölyesi’nde yeni gruplarla birlikte, kaldıkları yerden devam ettiklerini belirten aşçı usta öğretici Durdu Gürbüz, “Yeni gruplarımızla atölye çalışmalarımıza, kaldığımız yerden devam ediyoruz. Öğrencilerimizin birçoğu atölyeye yeni başladı. İlk kez tanışıyor olmamıza rağmen, birbirimize hemen ısındık ve kaynaştık” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak özel gereksinimli bireylere, günlük hayatlarını daha rahat idare ettirebilmeleri için atölye çalışmaları düzenlediklerini kaydeden Gürbüz, “Çocuklarımızın hayatlarını daha rahat idame ettirebilmeleri ve daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için,  Mutfak Atölyesi gibi etkinlikler ve eğitimler düzenliyoruz. Ailelerimiz çok memnun. Atölyede çocukların yaptıkları etkinliklere çok şaşırıyorlar” diye konuştu.

“ATÖLYE SAYESİNDE ÇOCUKLARIMIZIN ÖZGÜVENİ ARTIYOR, YENİ KAZANIMLAR ELDE EDİYORLAR”

 

Atölyede hafta içi her gün 8 ile 10 saatleri arasında mutfak eğitimi verdiklerini dile getiren Gürbüz, “Çocuklarımıza burada ekip halinde ve toplum içinde nasıl davranacaklarını öğretip, daha özgüvenli olmalarını sağlıyoruz. Servislerimiz öğrencilerimizi sabah evlerinden alıp atölyeye bırakıyor. Hem aileler, hem de çocuklar çok memnun” dedi. Dönem boyunca çocuklara atölyede; çorbasından tatlısına, böreğinden pastasına kadar her lezzeti öğreteceklerini ifade eden Gürbüz, “Çocukların, kendi başlarına ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini amaçlıyoruz. Mesela atölyede tantuni yapıyoruz, ama ekmeğini hazır almıyoruz. Kek yapıyoruz, ama mikser kullanmıyoruz. Burada amaç, çocuklarımızın el kaslarının kuvvetlenmesi. Çünkü birlikte oldukları zaman, ekip halinde çok güzel çalışmalar çıkartıyoruz” dedi. (Haber Merkezi)