İcra dosyalarında patlama | Güney Gazetesi Mersin

İcra dosyalarında patlama

Türkiye’deki hayat pahalılığı her geçen gün artarken CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, vatandaşların kredi borçları ve icra dosyalarında yüzde 59 artış olduğunu açıkladı.

İcra dosyalarında patlama


CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, vatandaşların geliriyle temel giderlerini karşılayamadığını, bu nedenle de borçlarının arttığına dikkat çekti.

2,5 ayda toplam 2 milyon 24 bin yeni dosyanın icra dairelerine geldiğine dikkat çeken Öztunç, “1 Ocak-1 Eylül 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58,9 oranında artarak 9 milyon 307 bin oldu. UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 21 milyon 708 bin. İcralık olmayan vatandaş sayısı neredeyse parmakla gösterilecek hale geldi. Yurttaşların satın alma güçleri ve yaşam standartları geriledi” dedi.

Toplam borç miktarı 2.4 trilyon lira olduğunu dile getiren Öztunç, “Yurttaşların, bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesinin 18-25 Ağustos haftasında 40.5 milyar lira artarak 2 trilyon 374 milyar liraya kadar yükseldiğini belirten Öztunç, şöyle devam etti: “Yılbaşından bu yana tüketici kredileri yüzde 31,6 oranında artarak 1 trilyon 474 milyar liraya, kredi kartı borç bakiyesi ise yüzde 98 oranında artarak 901 milyar liraya yükseldi. Ayrıca vatandaşların TOKİ’ye 46 milyar liralık taksitli konut borcu bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Yurttaşın gelirinin, kredi ve kredi kartı borçlarına gittiğini söyleyen CHP'li Öztunç, yurttaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesinin bir hafta içinde arttığını kaydederek, “18- 25 Ağustos haftasında tüketici kredilerinde 15,5 milyar, kredi kartı borç bakiyesinde ise 25 milyar liralık artış yaşandı. Vatandaşın bankalara ödediği faiz 171.2 milyar TL’ye ulaştı” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)