“Bir günlük yevmiyeyle <br> 1 kilo peynir alamıyoruz” | Güney Gazetesi Mersin

“Bir günlük yevmiyeyle
 1 kilo peynir alamıyoruz”

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Akdeniz’de nane ekim-dikim-toplama işi yapan işçilerle bir araya geldi. İşçilerin günlük 400 lira yevmiyeyle sigortasız çalıştığını belirten Koca, “İşçiler ‘çamurun içinde, güneşin alnında çalışıyoruz. Ömrümüz bitti bu tarlalarda, hayatlarımız çok ucuz. Bir günlük yevmiye ile bir kilo peynir alamıyoruz

“Bir günlük yevmiyeyle <br> 1 kilo peynir alamıyoruz”


ELVAN KONUK

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca ve HDP Mersin İl Eş Başkanı Bedriye Kuş, tarım işçileriyle biraraya geldi.

Akdeniz’de nane işinde çalışan işçilerle buluştuklarını söyleyen Milletvekili Koca, “Sabah henüz gün ağarmadan 05.00 sularında nane bahçelerinde çalışmaya başlayan emekçiler, aşırı sıcaklarda, iş sağlığından halk sağlığından mahrum koşullarda emek veriyor. 400 TL yevmiye ile ağır çalışmaya koşulları altında molasız, sigortasız, güvencesiz çalışıyorlar. Emeklerinin karşılığını alamayan işçiler olurken, kazanan stokçu, aracı ve tüccar oluyor” dedi.

Tarım işçilerinin aşırı sıcak havada, güneşin altında çalıştıklarını dile getiren Koca, izlenimlerini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla aktardı. Koca, şunları söyledi: “Nane ekim-dikim-toplama işinde çalışan tarım işçisini bir dinleyin. ‘Bize yazık günah değil mi? Sabahın beşinde çoluk çocuğumuzu bırakıp, bu çamurun içinde çalışmaya geliyoruz. Emine Erdoğan porsiyonları kısın diyor. Nasıl kısacağız? Senin taktığın çanta bir trilyonluk paradır. Türkiye'nin Mersin'in yarısını doyurur senin çantan. Nasıl kısacağız? Bir günlük yevmiye ile bir kilo peynir alamıyoruz biz."

 


  “Bir günlük yevmiyeyle
 1 kilo peynir alamıyoruz”