Mersin Üniversitesi’nde Matematik Öğrenci Kongresi   | Güney Gazetesi Mersin

Mersin Üniversitesi’nde Matematik Öğrenci Kongresi  

Mersin Üniversitesi (MEÜ) ev sahipliğinde; Fırat Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Final International University, Azerbaycan Üniversitesi ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Uygulamalı Matematik-Geometri-Analiz, Yaz Okulu ve Matematik Öğrenci Kongresi’ne ilgi yoğun oldu.

Mersin Üniversitesi’nde Matematik Öğrenci Kongresi   


29 Ağustos Salı günü gerçekleştirilen açılış törenine  Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Rektör Yaşar, matematiğin hayatın her alanında insanların karşısına çıktığını ve bu nedenle de çok önemli olduğunu ifade etti. Yaşar, “Matematik, temel mantığa dayanan bir sistem olup zihni geliştiren bir araç olarak kişiye rasyonel bir bakış açısı kazandırır. Matematik, kişinin sistemli, mantıklı ve tutarlı düşünmesini sağlamakla birlikte günlük hayatta da sık sık karşımıza çıkabilmektedir. Hatta bu sebeple Matematik dersi ilköğretimden yükseköğretim programlarına kadar her alanda yer almaktadır. Bu bağlamda matematiğin bu kadar önemli olduğu bir ortamda, Üniversitemiz bünyesinde düzenlediğimiz bu kongre ve yaz okulu da, alan ile ilgili güncel konuları siz değerli öğrencilerimize ve genç araştırmacılarımıza sunmayı amaçlıyor. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm katılımcılara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi ve kongre geometri koordinatörlerinden Prof. Dr. Bayram Şahin ise, “Matematikçiler için bir araya gelmek, yeni teoremler konuşmak bizim için çok önemli. Bu yaz okulu ve kongrenin esas amaçlarından birisi de bu. Farklı üniversitelerdeki matematikçileri birleştiren etkinliğin verimli ve faydalı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi ve kongre analiz koordinatörlerinden Prof. Dr. Mikail Et de beşincisi düzenlenen kongre ile ilgili konuklara bilgiler verdi.  Prof. Dr. Et, “Matematik, fizik, kimya ve biyoloji temel alanlardır. Bu bilimler, yüzyıllardır uygarlığın en önemli yapı taşları olmuştur. Mevcut yaşamımızı daha iyi sürdürmek ve çevremizde yaşananları daha iyi anlamamız için temel bilimlere ihtiyacımız var. Bu bilimlere gereken önemi vermediğimizde ileriki zamanlarda sıkıntı yaşarız. Bu tür etkinlikler de işte bu temel bilimlerin gelişimine çok büyük katkı sağlıyor” diye konuştu. (Haber Merkezi)