Kılıçdaroğlu’na anket ve istifa çağrısı | Güney Gazetesi Mersin

Kılıçdaroğlu’na anket ve istifa çağrısı

Mersin Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erkan Aktaş’ın mini anketine katılanların yüzde 27’si, CHP Genel Başkanı olarak Ekrem İmamoğlu’nu görmek istediğini söylerken yüzde 21’i Özgür Özel yanıtı verdi. Yüzde 20’si ise Kılıçdaroğlu devam etmeli dedi. Anketi, son 2 seçimde CHP’ye oy vermiş seçmenler arasında yaptığını söyleyen Erkan Aktaş, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlıktaki ısrarı bu yerel seçimde ciddi bir oy kaybı yaşayıp, elindeki birçok büyük şehri kaybetme ihtimalini gündeme getirmektedir” dedi.

Kılıçdaroğlu’na anket ve istifa çağrısı


ABİDİN YAĞMUR


Son seçimlerde CHP’den Mersin milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Erkan Aktaş, seçim yenilgisinden sorumlu tuttuğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi gerektiğini, aksi halde CHP’nin yerel seçimlerde birçok belediyeyi kaybedebileceğini ileri sürdü. Aktaş, Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısını ise kendisinin düzenlediği mini anketlerin sonuçları eşliğinde yaptı.

 

 

 

Prof. Dr. Erkan Aktaş, ilk olarak 325 kişinin katıldığı bir mini anket yaptı. Bu ankete katılanların yüzde 69’u Kılıçdaroğlu’nun CHP başkanlığından istifa etmesi gerektiğini söyledi.

 

İMAMOĞLU YÜZDE 27, ÖZEL YÜZDE 21, KILIÇDAROĞLU YÜZDE 20

 

Aynı ankette “Kılıçdaroğlu istifa etmezse yerel seçimlerde başka partiye oy veririm ya da oy kullanmam” diyenlerin oranı yüzde 34’ü bulurken CHP’ye oy vermeye devam edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 49’da kaldı.

Prof. Dr. Erkan Aktaş bu anketin ardından “Sizce CHP Genel Başkanı kim olmalı” sorusunun yöneltildiği bir başka anket yaptı.

Bu ankete de 325 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 96’sı son 2 seçimde CHP’ye oy verdiğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 27’si Ekrem İmamoğlu, yüzde 21’i Özgür Özel’i, yüzde 20’si Kemal Kılıçdaroğlu’nu, yüzde 9’u Fikri Sağlar’ı, yüzde 6’sı Murat Karayalçın’ı genel başkan olarak görmek istediğini söyledi.   Yeni bir yüz isteyenlerin ve diğer adayları işaretleyenlerin toplamı ise yüzde 17’yi buldu.

 

“TABAN DESTEĞİ ÇOK AZ”

 

Prof. Dr. Erkan Aktaş, “Net olarak gözüken Sayın Kılıçdaroğlu’nun taban desteğinin çok az olduğudur. Bu durumda tüzük gereği delege sisteminin belirleyici olması gerektiğini düşünenler, tabanın bakışını da hesaba katmaları gerekmektedir. CHP’de delege gücünü arkasına alan kişiler, üyelerin de gücünü arkasına aldığı anlamına gelmiyor. Yalnızca delege denklemini iyi oynayan güçler, son zamanlarda CHP oligarşisi olarak nitelendirilmeye başlandı, CHP’de genel başkan olabilir fakat taban desteğini arkasına aldığı anlamına gelmiyor” dedi.

 

 

 

 

“ARAŞTIRMA SONUÇLARINI PAYLAŞIN”

 

Çalışmanın can alıcı sorusunun “Eğer Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçime genel başkan olarak giderse ne olur? CHP’li seçmen nasıl bir pozisyon alır?” sorusu olduğunu ifade eden Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olarak kalırsa belediye seçimlerinde CHP’ye oy vermeye devam edenlerin oranı yüzde 51 olarak bulunmuştu. Bir önceki ankette de çok yakın bir sonuç bulunmuştu. Mevcut belediye başkanına oy vermiştim, şimdi başka partiye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 24 olarak bulunmuştur. Oy kullanmam diyenlerin oranı da yüzde 18. Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlıktaki ısrarı bu yerel seçimde ciddi bir oy kaybı yaşayıp, elindeki birçok büyük şehri kaybetme ihtimalini gündeme getirmektedir.  Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da benzer araştırmalar muhakkak yapıyordur. Eğer aksi bir durum var ise araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmasını rica ediyorum. Sonuç olarak bu çalışma belli hata payı barındırmadığı için araştırma şirketlerini bu konuda araştırma yapmaya çağırıyorum. Bu ülkede muhalefet düzelmeden ülkenin daha iyi bir noktaya gitme ihtimali olmadığını düşünenlerden biriyim. Sayın Kılıçdaroğlu’na ikinci kez açık çağrıda bulunuyorum, lütfen umutlarımızı koltuk sevadası ile öldürmeyiniz ve gerekeni yapınız. Aksi takdirde biz umutlarımızı, siz ve çevreniz ise itibarınızı yok edeceksiniz.”

 

 

 

3 dönem şartı olmalı

 

Prof. Dr. Erkan Aktaş’ın anketimde katılımcılara delege sistemiyle ilgili soru da yöneltildi. CHP’ye oy veren kişilerin yüzde 63'ü delege sistemini çok kötü ve kötü bir sistem olarak tanımlıyor. Bu sistemin iyi olduğunu düşünenlerin oranı ise yalnızca yüzde 16. Bu sistem hakkında fikri olmayan yada kararsızların oranı ise yüzde 21 olarak tahmin edildi.

Ankette ayrıca katılımcılara CHP’de milletvekili ve belediye başkanlıkları için dönem sınırlaması getirilip getirilmemesi konusu soruldu. Katılımcıların yüzde 81’i 3 dönem kuralı isterken, yüzde 9’u ise maksimum 2 dönem milletvekili olma kuralını istedi.

Katılımcıların yüzde 70’i belediye başkanlığında da 3 dönem kuralı isterken, yüzde 9’u ise maksimum 2 dönem belediye başkanı olma kuralını istedi.