Üniversite öğrencilerini barınma krizi karşılayacak | Güney Gazetesi Mersin

Üniversite öğrencilerini barınma krizi karşılayacak

Mersin’de kiralık daire bulmakta sorun yaşanırken 1+1 kiralık daireler de 8-10 bin liradan başlıyor. Bu fiyata fatura ve yeme içme masrafları eklendiğinde bir öğrencinin aylık ödeyeceği miktar ortalama 15 bin lirayı buluyor. Yeme-içme hizmetinin olmadığı özel öğrenci yurtlarında ise tek kişilik odaların yıllık ücreti ortalama 120 bin lira, iki kişilik odalar 60 bin lira ve üç kişilik odalar 40 bin lira. Devlet yurtlarının yetersizliği ve konaklama ücretlerindeki fahiş fiyatlar nedeniyle bu yıl öğrencileri barınma krizi karşılayacak.

Üniversite öğrencilerini barınma krizi karşılayacak


ELVAN KONUK

 

Mersin’de kiralık konut krizi bu yıl öğrencileri de vuracak. Yeni eğitim öğretim dönemine az bir süre kala özel yurtlarda konaklama ücretleri için fiyatlar belirlenmeye başlamışken kiralık daire bulmak ise neredeyse imkânsız.

 

 

 

Mersin’e gelecek olan üniversite öğrencilerini barınma krizinin beklediğini dile getiren Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, öğrencilerin kaderine terk edildiğine dikkat çekti. Tekin, “Kredi Yurtlar Kurumu belli kapasitede, kapasite artırımı da yapılmadı. Deprem bölgesinden çok sayıda öğrenci buraya nakledildi, eğitimlerine bu yıl da burada devam edecekler. Malatya dahil birçok ilde hala eğitim imkânı yok. Bu öğrencilerin barınma imkanları hiçbir şekilde düşünülmedi. Kredi yurtlar Kurumu, Belediyeler, Milli Eğitim Bakanlığı Mersin’de okuyacak olan öğrencilerin barınma sorununa çözüm bulma noktasında bir çalışma yapmadı, öğrenciler kaderine terkedildi” ifadelerini kullandı.