“Kur ve maliyet baskısı için özel teşvik bekliyoruz” | Güney Gazetesi Mersin

“Kur ve maliyet baskısı için özel teşvik bekliyoruz”

Döviz kuru ve maliyet baskısı nedeniyle ihracat pazarlarında çok ciddi kayıplar yaşadıklarını belirten Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, Gürkan Tekin, Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün uluslararası pazarlarda rekabetçiliğini güçlendirmek için döviz kurunun maliyet artışlarını karşılayacak seviyeye yükseltilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı. Tekin, “İhracatçılara uygulanacak özel dolar kurunun 35-40 lira seviyelerinde olması, Uzak Doğu ve yakın coğrafyadaki rakiplerimize karşı rekabet edebilme şansı getirecektir” dedi.

“Kur ve maliyet baskısı için özel teşvik bekliyoruz”


AHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, temmuz ayında 28,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı 2023’ün ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında gerileyen bölge ihracatının temmuz ayında da yüzde 7,9’lik azalış gösterdiğini kaydeden Başkan Gürkan Tekin, geçen ay asgari ücrette yapılan artışların ve yüksek enflasyonun tüm maliyetleri yukarı çektiğini, bunlara karşın döviz kurunun düşük kalmasıyla ortaya çıkan tablonun sektörde ciddi bir panik havası estirdiğini söyledi. Birçok işletmenin üretimine ara verdiğini, azımsanmayacak sayıda firmanın da kepenk kapattığını dile getiren Başkan Gürkan Tekin, yılın ikinci yarısı için sektörü çok zorlu bir sınav beklediğini, mevcut tablonun endişeleri derinleştirdiğini belirtti. Başkan Gürkan Tekin, ““Enerji ve işçilik maliyetlerindeki artışlar ile birlikte iplik ve kumaş fiyatlarında sürekli artışlar yaşanıyor. En önemli pazarımız olan Avrupa Birliği’nde, Türkiye’nin yerini Uzak Doğu ülkeleri doldurmaya başladı. İşletmelerimiz zararına da olsa müşterilerini tutmaya çalışıyor, ama bu durum sürdürülebilir değil. Avrupalı moda devlerinin siparişleri günden güne azalıyor. Özellikle Inditex Grubu, Türkiye’deki imalatlarını çekiyor, Uzak Doğu ülkelerine ve yakın coğrafyadaki rakiplerimize aktarıyor. Avrupa’daki markalar gibi ABD’deki markaların da aynı yolu izleyeceğini düşünüyoruz. Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüzün ihracat, üretim ve istihdamda çok ciddi kayıpların yaşanacağı bir döneme girmiş olmasından endişe ediyoruz.”

 

“40 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ İÇİN DEVLETİMİZİN YANIMIZDA OLMASI LAZIM”

 

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün katma değerli üretimi, istihdama katkısı, ihracatı ve net döviz getirisi ile ülke ekonomisi için kritik öneme sahip sektörler arasında yer aldığının altını çizen Başkan Gürkan Tekin, şunları söyledi: “Şu anda sektörümüzün yaşadığı en büyük sıkıntı rakiplerimiz olan Uzak Doğu ülkeleriyle rekabet edemiyor olmamızdır. Bunun en önemli nedenleri akaryakıt ve işçilik maliyetlerindeki artışlar ve buna bağlı olarak yan sanayi, aksesuarlar ve kumaşlardaki fiyat yükselişleridir. Bu gelişmeler bizi çok geriye itti. İhracat pazarlarında fiyat tutturmakta çok zorlanıyoruz. Eylül ayından itibaren birçok firma, yeni sipariş alamadığı için boşa düşecek. Bu durum istihdam kayıplarına neden olacak. Fabrikalar belki de faaliyetlerine son verecek. En büyük beklentimiz döviz kurlarında rekabetçiliğimizi geri kazandıracak artışların olmasıdır. Madem 21 milyar dolarlık ihracatımızı 40 milyar dolara çıkarma hedefimiz var, o halde devletimizin yanımızda olması lazım. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmalara özel kur uygulaması bekliyoruz. Dolar kurunun 35 liranın üzerine çıkması, 40’lı seviyelere gelmesi ayakta kalabilmemiz için çok çok önemli. Diğer yandan teşviklerin de gelmesi gerekiyor. Ciddi ihtiyaç teşviklerinin bize yansıması, vergi iadelerinin tekrar gündeme gelmesi lazım. Pandemi döneminde istihdamın korunmasına yönelik kısa çalışma ödeneği gibi mekanizmaların tekrar devreye alınmasını bekliyoruz.”

Başkan Gürkan Tekin, ekonominin ana yakıtının finansman olduğunu, Türkiye’nin üretim, yatırım, istihdam ve ihracat gücünde bir kesinti yaşanmaması için Kredi Garanti Fonu (KGF) dâhil kredi kanallarının bir an önce açılması gerektiğini de dile getirdi. (Haber Merkezi)