Tehlikeli serinleme | Güney Gazetesi Mersin

Tehlikeli serinleme

Artan hava sıcaklıkları sebebiyle çoğu vatandaşlar serinlemek için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Atatürk Parkına dolaşmaya gelen vatandaşlar serinlemek için tehlike olmasına rağmen denize atlıyor. Uzmanlar ise sığ sulara balıklama atlamanın omurilik felcine neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Tehlikeli serinleme


MAYSA DERYAYEVA

FOTOĞRAF: HASAN KÜÇÜK


Mersin’de son dönemlerin en sıcak günlerini yaşanıyor. Havanın 40 dereceye yaklaşmasıyla ve aşırı hissedilen nem nedeniyle vatandaşlar dışarıya çıkmamaya özen gösteriyor. Hafta sonu sahilde vakit geçirmek isteyen vatandaşlar ise serinlemek için tehlikeli yöntemlere başvuruyor.

Atatürk Parkında denize girmenin yasak olmasına rağmen uyarıları dikkate almayan vatandaşlar tehlikeli bir şekilde denize atlıyor.  

 

 

 

Uzmanlar ise sığ sulara balıklama atlamanın çok sayıda omurilik felci ve ölümle vakasıyla sonuçlandığını belirtiyor.  Derinliği fazla olmayan ve sahil kısmına yakın olan sulara balıklama atlamayla, alnını yere çarpan kişilerde boyun omurgasının aniden geriye doğru zorlanması sebebiyle hasar meydana gelebiliyor. Bu zorlama omurgada, boyun bölgesindeki omurları birbirine bağlayan bağlarda ciddi zedelenmelere neden olabiliyor.  Suyun derinliğinin kıyıdan ve yukarıdan tahmin edilemeyeceği için uzmanlar sığ sulara balıklama atlamayı önermiyor.  Uzmanlar, vatandaşların sahildeki uyarı levhaları dikkate alması gerektiğini belirtiyorlar.