LGBTİ DERNEKLERİ VALİLİĞE “FAKE” ATTI! | Güney Gazetesi Mersin

LGBTİ DERNEKLERİ VALİLİĞE “FAKE” ATTI!

Mersin Valiliği 24-30 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı ilan edilen 9.Mersin LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladı ancak yasak kimseyi etkilemedi. Çünkü 9. Onur Haftası Komitesi, valilik yasağından kurtulmak için etkinlik takvimini temmuz sonu olarak ilan etti, ilan edilen tarihten 1 ay önce de Onur Haftası etkinliklerini yaptı. Valiliğin yasak kararında belirtilen tarihlerde zaten herhangi bir etkinlik planlanmadığı için de yasak kararı herhangi bir etkinliğe karşı uygulanamadı.

LGBTİ DERNEKLERİ VALİLİĞE “FAKE” ATTI!


ABİDİN YAĞMUR
 

Mersin Valiliği, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da LGBTİ+ dernekleri tarafından düzenlenen Onur Haftası etkinliklerini yasakladı.

Ancak valiliğin yasak ilan ettiği 10 günlük süre içinde Onur Haftası etkinliği ya da LGBTİ+ dernekleri tarafından yapılacak bir etkinlik, bir eylem yoktu çünkü Onur Haftası Komitesi bu yıl yasakları delmek için ilginç bir yönteme başvurmuş ve valiliğe “fake” atmıştı!

 

 

Valilik yasaklarından kurtulmak isteyen 9. Mersin LGBTİ+ Onur Haftası, duyurulduğu tarihten yaklaşık 1 ay önce gerçekleşti.

“Yasaklara sığmazam” temasıyla 24-30 Temmuz’da yapılacağı duyurulan Onur Haftası etkinlikleri, bir ay önce polisten, jandarmadan habersiz yapıldı.

Valilik daha önceki yasak kararlarında açık alandaki yürüyüş ve toplantıların yanı sıra kapalı mekanlardaki atölye çalışması, seminer, panel gibi etkinlikleri yasaklamıştı.

Bu nedenle Onur Haftası Komitesi, atölye çalışmalarını etkinlikler bittikten sonra kamuoyuna duyurdu. Onur Yürüyüşü de doğa yürüyüşüyle birlikte yapıldı.

Mersin Onur Haftası Komitesi ayrıca, yapay zeka ile üretilmiş bazı fotoğrafları da sosyal medya hesaplarında paylaşıp “Mersin’de yasaksız Onur Yürüyüşü” başlığıyla duyurdu.

Hatta Anadolu Ajansı, fotoğrafların yapay zekayla üretildiği, Mersin’de herhangi bir yürüyüş yapılmadığı yönünde haber servis etmek zorunda kaldı.

 

9. Mersin Onur Haftası Komitesi, 2023 yılı için planladığı etkinliklerin büyük kısmı yasağa takılmadan yaparken Mersin Valiliği, etkinliklerin 24-30 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını sandığı için yasaklama kararını 22 Temmuz 2023’te yayınladı.

 

Valilik açıklamasında, “Kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi ve 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/a ve 11/c maddelerine istinaden, LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri veya benzer oluşum ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu bu tür eylemleri desteklemek veya protesto etmek amacıyla ilimizde açık ve kapalı yer toplantısı yapılması düşünülen her türlü etkinliğin (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stand/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival, spor müsabakası, panel, konferans, seminer, film gösterimi v.b.) Mersin il sınırları içerisinde 23.07.2023 tarihi saat 00.01’den itibaren 01.08.2023 tarihi saat 24.00’a kadar on (10) gün boyunca yasaklanmıştır” denildi.

 

Ancak bu kararda sözü edilen tarihler arasında LGBTİ+ derneklerinin ya da Onur Haftası Komitesinin herhangi bir etkinlik, eylem planı bulunmadığı için yasak kararı kimseyi etkilemedi.