“Hayat glutensiz de güzel” | Güney Gazetesi Mersin

“Hayat glutensiz de güzel”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile “Hayat glutensiz de güzel” sloganıyla yola çıkan Mersin Çölyak Glutensiz Beslenme Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

“Hayat glutensiz de güzel”


Yaklaşık 3 yıldan bu yana Çölyak hastalarına glütensiz ürünler ulaştırdıklarını söyleyen Başkan Seçer, deprem sonrası Mersin’e gelen depremzede vatandaşlar içerisinde de Çölyak hastalarının olduğunu belirtti. Seçer, “Şu anda Çölyak rahatsızlığı ile mücadele eden vatandaşlarımızın her birine kişi başı haftalık 21 ekmek ve aylık 3 kilo un dağıtımı yapıyoruz. Aylık olarak da 42 bin ekmek ve 1500 kilo un dağıtımını belediye olarak ekmek büfelerimizden vatandaşlarımıza sağlıyoruz. Geçtiğimiz ay 750 adet glütensiz gıda kolisinin dağıtımını gerçekleştirdik” dedi.

Mersin Çölyak Glutensiz Beslenme Derneği Başkanı Ömer Arslan ise “Biliyoruz ki buradaki Çölyaklı ailelerimiz bir ömür boyu glutensiz beslenmek zorunda. Ailelerimiz her şeyi yiyip içemiyor. O yüzden Başkanımız sizlerin hayatlarınızı kolaylaştırmak için ellerinden gelen bütün destekleri vermeye devam edecek” şeklinde konuştu.

 

 

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım, “Bütün Çölyaklı vatandaşlarımız ve glütensiz beslenen vatandaşlarımızla, özellikle çocuklarımızla eğlenceli bir gün geçirelim istedik. Mersin Çölyak Glutensiz Beslenme Derneği ile ortaklaşa çalıştığımız bugünümüzde çocuklarımız için döner, dondurma gibi glütensiz yiyecekler ikramının yanı sıra müzik, palyaço gibi birçok etkinlikle destekledik” ifadelerini kullandı.  (Haber Merkezi)