“Hekimler için ‘dövülebilir’ demek, suç işlemeye tahriktir” | Güney Gazetesi Mersin

“Hekimler için ‘dövülebilir’ demek, suç işlemeye tahriktir”

Youtube’daki ‘Mikrofondasın’ kanalında yayınlanan sokak röportajında bir kadının hekimleri “dövebilir” duruma gelmesini “gelişme” olarak gördüğünü ifade etmesinin ardından videoya tepkiler gecikmedi. Kanal sahibini tüm hekimlerden özür dilemeye davet eden Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Nasır Nesanır, “Hekimler için “dövülebilir” demek, suç işlemeye tahriktir; sorumlusu, bu zihinleri zehirleyen ortamı yaratanlardır” dedi.

“Hekimler için ‘dövülebilir’ demek, suç işlemeye tahriktir”


ELVAN KONUK

Youtube’da yayınlanan bir sokak röportajında bir kadının ‘artık hekimleri dövebiliyoruz’ ifadesini kullanması akıllara durgunluk vermişti. Konuyla ilgili Türk Tabipleri Birliği Hukuk Bürosu, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Mersin Tabip Odası bir açıklama yaptı.

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Nasır Nesanır, “Youtube’daki “Mikrofondasın” kanalında Samsun ilinde sokakta vatandaşlara mikrofon tutularak yapılan yayında bir kişi, hekimleri “dövebilir” duruma gelmesini “gelişme” olarak gördüğünü ifade etmiştir. Kanalın sahibi ve bir günlüğüne ünlü olanlar arasına katılan beyan sahibi kendilerinden memnun olabilirler. Ancak bu zihinleri zehirleyen ortamı yaratanlar, hekimlere yönelen tüm saldırıların da esasen azmettiricileridir” dedi.

 

“GAZETECİLİK ŞİDDETE ÇAĞRIYA KARŞI OLMAYI GEREKTİRİR”

 

Kanalın sahibinin kimliğinin kanala ilişkin bilgilerde yer almadığını dile getiren Nesanır, “Kanalın tanıtımında “Tarafsız yayın nasıl yapılır izleyin. Gündemimiz seçim olduğu için şu an bulunduğum şehir Samsun'da, tek başıma seçim anketleri yapıyorum. Yorum katmadan, saygılı ve tarafsız seçim yayınları nasıl yapılır herkesin görmesini istiyorum” denilmişse de, esasen yapılanın gazetecilik ve yayıncılık olmadığı açıktır. Gazetecilik meslek ilke ve kuralları şiddete, şiddete çağrıya ve bu yönde tahriklere karşı taraf olmayı gerektirmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

 

Türkiye’deki hekimlerin tehlike altında olduğuna dikkat çeken Nesanır, şu şekilde konuştu:

“Türk Ceza Kanunu’nun “Suç işlemeye tahrik” başlıklı 214. maddesi “Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü içermektedir ve korunmak istenen hukuki yarar kamu barışıdır. Aleni olarak gerçekleştirilen bu tür fiillerin, kamu barışı açısından ifade ettiği tehlike nedeniyle, zararlı neticenin doğması gerekmemektedir.

Türkiye’de hekimler halihazırda tehlike altındadır, birkaç gün içinde üç ayrı ilde saldırı yaşanmıştır. Türk Tabipleri Birliği hekimlerin yanındadır. Suç işleyenler ve suça tahrik edenler hakkında suç duyurularında bulunulacaktır.

Kanalın sahibini tüm hekimlerden özür dilemeye ve sorumluları şiddet dilini bırakmaya ve yetkilileri de göreve davet ediyoruz.”