“14 Mayıs tünele girmeden son çıkış noktası” | Güney Gazetesi Mersin

“14 Mayıs tünele girmeden son çıkış noktası”

Türkiye’nin en büyük probleminin hayat pahalılığı olduğuna dikkat çeken İYİ Parti Mersin Milletvekili Adayı Burhanettin Kocamaz, “14 Mayıs tünele girmeden son çıkış noktası” dedi.

“14 Mayıs tünele girmeden son çıkış noktası”


İYİ Parti Mersin Milletvekili Adayı Burhanettin Kocamaz, seçim çalışmaları kapsamında Mersin'deki çalışmalarına devam etti. Kocamaz memleketi Mersin'de 2 günde 3 İlçe ve 12 farklı mahalleyi gezerek, vatandaşlarla bayramlaştı, insanların çok zor bir dönemden geçtiğini nereye gidilirse gidilsin insanların kan ağladığını söyledi.

Konuşmasında hayat pahalığına değinen Kocamaz, “Asgari ücretin sekiz bin beş yüz lira olduğu ki, bunu da hatırlayın bir yıl içerisinde üç defa zam yaparak sekiz bin beş yüz getirdiler, kiranınsa on bin lira olduğu bir dönemden geçiyoruz. Mersin yazın döşeksiz kışın yorgansız yatılacak bir bölge. Sebzesi meyvesi bol… İnsanlar Mersin’e hayat daha kolay yaşanır diyerek göç edip geliyor. Mersin bir emekli cenneti olmuş. Mersin Mevlana teknesi gibi Türkiye’nin her tarafından göç almış. Bu yetmemiş Suriye’den dört yüz bine yakın göç almış. Ne için burayı insanlar tercih ediyor, yaşam kolay diye hayat kolay diye tercih ediyor. Bir yerlerde iş bulurum çalışırım tarlada takımda karnımı doyururum diye insanlar buraya geliyor. Ama bugün geldiğimiz nokta da maalesef Mersin’de yaşayanların yüzde kırk ikisi açlık sınırının altında yaşıyor. Yüzde kırk üç de yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bu ne demek halkın yüzde seksen beşi maalesef açlık ve yoksulluktan şikayet ediyor. Mersin gibi bir yerde halkın yüzde seksen beşi bu kadar yoksulluk çekiyorsa, Türkiye’yi düşünmek bile istemiyoruz” dedi.

Ülkenin bugün içerisinde bulunduğu noktaya dikkat çeken Kocamaz, “Ne dediler… ‘Yaparsa AKP yapar!’ Doğru bunu AKP’den başka hiç kimse yapamaz. Ne dediler… Nereden Nereye!’ İşte ülkenin nereden nereye geldiği maalesef gözler önünde. İşsizlik had safhada. Mersin gibi bir yerde güçlü bir tarımı olan, Serbest Bölgesi olan, Organize Sanayi Bölgeleri olan bir yerde maalesef işsizlik almış başını gidiyor. Bizim insanlarımız iş bulamazken Suriyeliler sigortasız bir şekilde çalıştırılıyor. Maalesef bizim insanlarımızın bizim gençlerimizin çalışacağı yerler doldurulmuş durumda” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu problemi tek başına kimsenin çözemeyeceğini belirten Kocamaz, “Bu problemi tek başına ne Burhanettin Kocamaz çözebilir ne de bir başkası çözebilir. Bu problem hepimizin ortak sorunu. Bu problemi eğer çözmek istiyorsak, gençlerimizi kurtarmak istiyorsak,14 Mayıs tünele girmeden en son çıkış noktası. Bu 14 Mayıs’ı mutlaka değerlendirmek mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)