Depremzede çocuklar için tek yürek oldular | Güney Gazetesi Mersin

Depremzede çocuklar için tek yürek oldular

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası tüm imkanlarını depremzede vatandaşlar için seferber eden Mersin Üniversitesi (MEÜ) depremin en çok etkilediği çocuklar için de hayata geçirdiği “Çocuklarımız İçin Tek Yürek” isimli proje ile depremin yaralarını sarmaya çalışıyor.

Depremzede çocuklar için tek yürek oldular


MEÜ Dış İlişkiler ve Projeler Koordinatörlüğü ile Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirilen projede, depremden etkilenen ve eğitimlerini MEÜ’ye ait binalarda sürdüren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize bilim, sanat, spor, tamamlayıcı eğitim ve rehabilitasyon programları düzenleniyor.

Çiftlikköy Kampüsü içerisinde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda kalan 6-18 yaş aralığında yaklaşık 400 kadar çocuk ve gence Girişim Limanı, Gençlik Akademisi ve Spor Bilimleri Fakültesi içerisinde yer alan alanlarda Çocuk Kütüphanesi, Bilim ve Doğa Laboratuvarı, Etkili Sunum ve Hikâye Anlatımı Atölyesi, Matematik ve STEM Laboratuvarı, Maker Atölyesi, Bale, Dans / Yoga Eğitimleri, Scratch Kodlama Laboratuvarı, Görsel Sanatlar, Mobil Fotoğrafçılık, Santraç, Yabancı Dil Atölyesi, Robotik Kodlama Laboratuvarı, Müzik Atölyesi ve spor salonlarında alanlarında uzman akademisyenler ve gönüllüler tarafından eğitimler veriliyor.

 

 

“BÜTÜN İMKANLARIMIZI DEPREMZEDELERİMİZ İÇİN SEFERBER ETTİK VE EDİYORUZ”

 

Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar da 29 Mart Çarşamba günü proje kapsamında hazırlanan atölye ve laboratuvarları yerinde ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı ve çocuklar ile özel olarak ilgilendi.

MEÜ’nün depremden etkilenen vatandaşlarımız için var gücüyle çalıştığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, “Yaşadığımız deprem felaketi sonrası, Mersin Üniversitesi olarak bütün imkanlarımızı depremzedelerimiz için seferber ettik ve ediyoruz. Psikososyal destekler, ayni ve maddi yardımlar, barınma ve gıda ihtiyaçlarının giderilmesi gibi pek çok konuda Üniversitemiz depremzedelerimizin yanında olmaya devam ediyor. Mersin, deprem sonrası bölgeden yoğun göç alan bir ilimiz ve biz de şehrimizin en büyük üniversitesi olarak depremzedelerimizin her ihtiyaçlarında yanlarında olacağız. İnşallah, yaralarımızın sarılmasıyla birlikte ülke olarak, üniversite olarak yolumuza daha güzel bir şekilde ilerlemek istiyoruz” dedi.

 

 

Projenin, depremden etkilenen çocuklar için üniversiteler tarafından hayata geçirilen en kapsamlı projelerden birisi olduğunu belirten Yaşar, “Çocuklarımızı, eğitimlerini gördükleri ve Üniversitemiz içerisinde yer alan okullardan, ilgili merkezlere veya spor salonlarına araçlarımızla transfer ediyoruz. Gerçekleştirilen programlar sonunda da ikamet ettikleri yurtlarına güvenli bir şekilde bırakıyoruz. Bu, gerçekten çok kapsamlı ve büyük bir proje. Bu vesileyle, projenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkese ve gönüllülerimize teşekkür ediyorum. Üniversitemiz, depremzedelerimizin ve çocuklarımızın her zaman yanında olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)