Minik Kaan destek bekliyor | Güney Gazetesi Mersin

Minik Kaan destek bekliyor

5 aylıkken tesadüf sonucu ortaya çıkan Wilms tümörü nedeniyle tek böbreği alınan, diğer böbreği için de tedavi gören minik bebeğin ailesi destek bekliyor.

Minik Kaan destek bekliyor


Mersin’de 5 aylıkken tesadüf sonucu ortaya çıkan Wilms tümörü (böbrek tümörü) nedeniyle bir böbreği alınan, diğer böbreği için de tedavi gören 10 aylık Kaan bebeğin ailesi, hayırseverlerden ve yetkililerden destek bekliyor.

Mersin'de yaşayan Metin ve Ayşe Kaya çiftinin ikinci çocuğu olan 10 aylık Kaan bebek, çocuklarda ortaya çıkan Wilms tümörüyle mücadele ediyor. 5 aylıkken tesadüf sonucu öğrenilen hastalığı sebebiyle bir böbreği alınan, diğer böbreği için de tedavi gören minik bebek, hayatta kalma mücadelesi veriyor. Başkent Üniversitesi Adana Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezinde tedavisi süren Kaan Kaya'nın ailesi, bu süreçte yetkililerden ve hayırseverlerden maddi destek bekliyor.

 

  "TEK ÇALIŞTIĞIM İÇİN MADDİ SIKINTI YAŞIYORUZ"

 

Baba Metin Kaya, çocuklarını 5 aylıkken soğuk algınlığı şikayetiyle doktora götürdüklerini ve orada tesadüf sonucu hastalığın ortaya çıktığını söyledi. Hızlı bir şekilde ultrason çektirdiklerini belirten Kaya, "İki böbreğinde de Wilms tümörü olduğu belirlendi. Bu sebepten dolayı bebeğimiz Başkent Üniversitesi Adana Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 5 aydır tedavi görüyor. Bir operasyon geçirdi ve böbreğinin birini aldılar, diğerindeki tümörleri temizlediler. Ancak diğer böbreğinin de alınma ihtimali olduğunu söylediler. Tabii maddi olarak sıkıntımız oluyor. Evde tek çalışan benim ve asgari ücretle çalışıyorum. Evimiz kira, 8 yaşında çocuğumuz var, o da okula gidiyor. Genellikle hastanede yatıyor. Yattığı zaman ödediğimiz para daha yüksek oluyor. Haftada bir kere de kemoterapi görüyor" diye konuştu.

 

 

 

 

  "TEK İSTEĞİMİZ BU ÇOCUĞUMUZU HAYATTA TUTABİLMEK"

 

Diğer böbreğin alınmasını doktorların riskli gördüğünü kaydeden Kaya, "Çünkü alınırsa diyalize girmesi gerekiyor. Çok küçük olduğu için diyalizi bünyesi büyük ihtimalle kaldırmayacak. Doktorlar da zaten bunu söylüyor. Nakil 5 yaşından sonra oluyor. Nakil için 4 seneye daha ihtiyacımız var. Burada doktorlara sığındık. Onlar 'Elimizden geleni yapacağız' diyorlar. Bu süreçte yetkililer ve hayırseverlerden de maddi destek bekliyoruz. Çünkü artık ödemelerde zorlanmaya başladık. Eğer bize bu konuda destek olabilirlerse, bu çocuğumuzu hayatta tutabilirsek bu bize yeter. Bütün isteğimiz bu" dedi. (Haber Merkezi)