6 bebeğin ailesi aranıyor | Güney Gazetesi Mersin

6 bebeğin ailesi aranıyor

Depremler dolayısıyla büyük zarar gören Hatay Devlet Hastanesinden Mersin Şehir Hastanesine sevk edilen çocuklardan 6’sının ailesi aranıyor. ’Hatay 15’, ’Hatay 13’, ’Hatay 8’ gibi isimlerin verildiği çocukların hastanede tedavileri devam ediyor.

6 bebeğin ailesi aranıyor


Depremde verilen sağlık hizmeti ve depremzede çocuklarla ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Şehir Hastanesi Başhekimi Bahar Aydınlı, 11 ili etkileyen büyük bir depremin yaşandığını söyledi. Kötü bir deneyim yaşadıklarını kaydeden Aydınlı, “Pandemide nasıl tolere etmeye çalıştıysak depremde de tolere etmeye çalıştık. Tabi deprem birden geldi ve o yüzden hazırlık süreci olmadı. An itibariyle 9 binin üzerinde hem depremzede hem de deprem bölgesinden kentimize gelerek sağlık hizmeti almak için hastanemize başvuran hasta var. Şu an 300'ün üzerinde yatan hastamız mevcut. Bunların içerisinde doğum yapmak için yatan gebelerimiz de onkoloji tedavisi almak için bölgeden gelen hastalarımız da var. Ortopedi ve plastik cerrahisinde tedavisi devam eden depremzedelerimiz var. Bu hastalarımızın tedavi süreçleri biraz uzun olacak. Bizim tahminlerimize göre tedavileri tamamlansa bile arkasından bir fizik tedavi süreci bizi bekliyor olacak” dedi.

 

 

 

 

"6 ÇOCUK KİMSESİZ KODLAMASIYLA HASTANEMİZDE TEDAVİ ALTINDA"

 

Yetişkinlerin yanında çok sayıda çocuğu da tedavi ettiklerini dile getiren Aydınlı, “664 çocuğumuzu taburcu ettik. Bunlardan 46'sı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kuruluşlarına teslim edildi. 618 çocuk ise aileleriyle eşleştirildi ve teslim edildi. Şu anda hastanemizde 14 çocuk yatıyor. Bunlardan 8 tanesinin aile bilgisi var ama tedavileri devam ettiği için eşleştirilmeleri henüz yapılmadı. Fakat 6 çocuğumuz 'kimsesiz' kodlamasıyla, yani çıktıkları bölgeye göre 'Hatay 15', 'Hatay 13', 'Hatay 8' gibi isimler verilerek hastanemizde tedavi altında. Bu çocuklarımızın fotoğrafları ilgili sayfalara yüklendi. Biz yine duyuru yapmaya devam ediyoruz. Bu konuda kayıp başvurusunda bulunanların ulaşacağı yerler belli. İnşallah bir gün aileleriyle eşleştirmeyi başarırız” ifadelerini kullandı. (İHA)