“HPV aşısı ücretsiz olmalı” | Güney Gazetesi Mersin

“HPV aşısı ücretsiz olmalı”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Antmen "Anayasal sağlık hakkı olan HPV aşısının ücretsiz olmasına karar vermeyi düşünüyor musunuz?" diye sordu.

“HPV aşısı ücretsiz olmalı”


Önergesinde HPV virüsünün rahim ağzı kanseri ve bazı başka bazı kanserlere yol açtığını belirten CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, HPV aşısı, kişileri HPV’nin bazı türlerine ve bunların hastalık yapıcı etkilerine karşı koruyan bir aşıdır. HPV aşısı; rahim ağzı kanserlerinin yüzde 80’ine yol açan 16 ve 18 tipindeki virüslere, genital siğillerin yüzde 90’ına yol açan 6 ve 11 tipindeki virüslere, 31, 22, 45, 52 ve 58 tipi, çeşitli kanserlere yol açan HPV türlerine karşı koruma sağlamaktadır. HPV aşısı bugün için sağlık sistemimizde ödenmemesine rağmen, açılan davalarda İş Mahkemeleri SGK aleyhine kararlar vererek aşı bedellerinin SGK tarafından karşılanmasının gerekli olduğuna karar vermektedirler" ifadelerini kullandı.

Antmen önergesinde, “Anayasal sağlık hakkı olan HPV aşısının ücretsiz olmasına karar vermeyi düşünüyor musunuz? Kanser durmuyor, kadınlar ölüyor; siz HPV aşısının aşı takvimine alınması için neyi bekliyorsunuz?” sorularını sordu. (Haber Merkezi)