“Bu yollar ne zaman bitecek?” | Güney Gazetesi Mersin

“Bu yollar ne zaman bitecek?”

AKP’li üye CHP’li belediyeye, CHP’li üye de AKP hükümetine sordu:

“Bu yollar ne zaman bitecek?”


ELVAN KONUK

 

Akdeniz Belediye Meclisi toplantısında AKP’li Meclis Üyesi Gökmen Akyürek, Yeni Hal ile Organize Sanayi Bölgesi arasında yapılacak yolun gecikmesinden Mersin Büyükşehir Belediyesini sorumlu tuttu. Yol çalışmalarının başlamadığını, kamulaştırma ile ilgili hiçbir arsa sahibine tebligat gönderilmediğini iddia eden Akyürek, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir’deki aynı yolları yapıp tekrar bozduğunu, sanayicilere hizmet edecek yolla ilgili hiçbir gelişme olmadığını ileri sürdü. Bu sözlere karşılık veren CHP’li Meclis Üyesi Aydın Demirci, Çeşmeli otobanı ve Antalya-Mersin karayolunu hatırlatarak “Bu yollar ne zaman bitecek?” diye sordu.

Akdeniz Belediye Meclis Aralık ayı birinci toplantısında yıllardır tamamlanmayan yol projeleri konuşuldu. Temenni ve öneriler kısmında söz alan AKP’li Meclis Üyesi Gökmen Akyürek, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’tan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e Adana-Mersin karayoluna paralel olarak yapılacak yeni yolu sormasını istedi.

Akyürek, “Ben bugün biraz sanayiciler adına konuşacağım. Hal kavşağından Adana’ya doğru yapılacak olan 2. Adana-Mersin karayolu üzerindeki arsalara, yaklaşık dördüncü yılı Büyükşehir Belediye Başkanımızın herhalde,  hiçbir arsaya tebligatın gitmediğini duyuyorum. Yollara başlamayı boş verin Akdeniz ilçesindeki arsalardan hiç kimseye tebligat gönderilmemiş. Arsaların toparlanması için yol yapılması için sayın belediye başkanımızın hiçbir heyecanı yok diye tahmin ediyorum. Adana-Mersin karayolundaki ticareti hızlandıracak en büyük yolun yapılması için Büyükşehir Belediyemizin bir heyecanı olmadığı için sizin bu heyecanı biz meclis üyeleri olarak bir kere hatırlatmanız da fayda var diye düşünüyorum, eğer mümkünse. İkinci yol biliyorsunuz otoban çıkışı için çok uğraştık Sayın Lütfü Elvan’ın katkılarıyla otobandan bir çıkış alabildik. O gün dedim otobanı kullanayım. Otobandan Organize sanayi bölgesine doğru gelirken o ara yolun da yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmadığı, genişletilmediğini öğrendim. Yolun çıkışında baktım ‘Baboşun yeri’ diye bir yere çıktık. Dedim otobandan çıktık sanayiciyiz sanayiye gitmemiz lazım çıktık baktık Baboşun yerine geldik.  Dedik 20 senedir bekledik, yine Büyükşehir Belediye başkanımızın öğrendik ki o yol ile ilgili yine en ufak bir çalışma yapmadığını öğrendik. Arkasından devam ettik yine dedik ki bir alternatif yolumuz daha olsun. Karaduvar’dan girsek Karacailyas’tan çıksak her sabah her akşam en az 40 bin işçi otobüslerin içerisinde sırada bekliyoruz. Öğrendik ki yine Lütfi Elvan bakanımız sayesinde yaptırdığımız köprümüzün önünün ve arkasının yine büyükşehir tarafından hiç ilgilenilmediğini öğrendik. Sonra dedik ki bizim Büyükşehir Belediye Başkanımız her gün arka tarafta 4. Çevre yolu diye bir yol var yapıyor, geri bozuyor. 34. Caddeyi yapıyor geri bozuyor. Ona oradaki yollarda sadece 7 8 apartman olduğunu ve bizim organize sanayimizde 40 bin işçinin çalıştığını, Adana-Mersin karayolunun sadece bir tane yola muhtaç kaldığını lütfen hatırlatın” ifadelerini kullandı.

“20 SENEYİ GEÇTİ OTOBANLAR AÇILMADI”

 

Akyürek’in sözlerine karşılık CHP’li Meclis Üyesi Aydın Demirci, merkezi hükümetin başlattığı ve 20 yıldır açılmayan otobanlarla ilgili “Ne zaman bitecek?” diye sordu. Demirci, “Az önce dedim ki Çeşmeli Otobanını neden söylemediniz. Dedi ki ben Akdeniz’de meclis üyeliği yapıyorum. 34. Cadde Yenişehir’de ondan neden bahsetti? Dilinden Lütfi Elvan Bakanını hiç düşürmedi. Ben de buradan size söylüyorum o zaman Başkanım, Çeşmeli otobanı ne zaman yapılacak, Antalya otobanı ne zaman açılacak? Karadeniz’de Trabzon, Rize taraflarında bir otoban çalışması başladı mı bir sene iki sene içerisinde bitiriyorlar. Mersin’de 20 seneyi geçti daha otobanlar açılmadı, bağlantı yolları bile yapılmadı. Bunlara bir el atarsanız, Ankara’ya iletirseniz seviniriz” şeklinde konuştu.