“HIV vakaları 10 yılda 8 kat arttı” | Güney Gazetesi Mersin

“HIV vakaları 10 yılda 8 kat arttı”

Türkiye’de HIV vakalarının son 10 yılda 8 kat artış gösterdiğini belirten Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Reyhangül Baloğlu, pandemi sürecinin hastalıkla mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyledi.

“HIV vakaları 10 yılda 8 kat arttı”


ELVAN KONUK

1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle Mersin Tabip Odası açıklama yaptı.  Sağlık Bakanlığının resmi verilerine göre, Türkiye’de 2021 yılı sonunda toplam 32 bin 376 kişide HIV ile yaşadığını ifade eden Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Reyhangül Baloğlu, “HIV vakaları Türkiye’de son 10 yılda 8 kat artış gösterdi. Ayrıca pandemi, tüm sağlık girişimlerini olduğu gibi, HIV/AIDS ile mücadeleyi de olumsuz şekilde etkiledi. 2021 sonu itibariyle Dünyada 38,4 milyon HIV enfeksiyonu ile yaşayan kişi var. Dünyada 2021’de 1,5 milyon kişi HIV enfeksiyonu tanısı aldı. AIDS ve AIDS ile ilişkili komplikasyonlar nedeniyle 650 bin kişi öldü. Türkiye’de 2021 sonu itibariyle Sağlık Bakanlığı resmi kayıtlarında 32 bin 376 (26 bini erkek) kişi HIV ile yaşıyor. Hastalığını bilmeyen kişilerin olma olasılığının yüksek olması nedeniyle Türkiye’de HIV ile yaşayanların sayısının 65 bin-70 bin arasında olduğu tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün biri tükürükten, diğeri parmak kanından yapılan toplam altı teste onay verdi. Merkezlere gitmek istemeyen ya da çekinenlerin kendinden şüphe duyuyorsa, risk görüyorsa yapabileceği basit testlerdir.  Bu testlerin tanı koyamadığımız yüzde 50’nin önemli bir kısmına tanı koyma potansiyeli var” dedi.

 

“ŞÜPHELİ DURUMLARDA SAĞLIK KURULUŞUNA MÜRACAAT EDİLMELİ”

               

HIV enfeksiyonun önlenebilir hastalık olduğunu söyleyen Baloğlu, tedavisinin daha etkili ve ucuz olduğunu vurguladı.

Baloğlu, “HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolunun cinsel temas olması nedeni ile tek eşliliğin yanı sıra, riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımı hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yoludur. Şüpheli durumlarda ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat ederek test yaptırmak gerekir. Günümüzde, erken dönemde ilaç tedavisine başlayan HIV pozitif kişiler hastalık oluşmadan yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Türkiye’de HIV ve AIDS tanısı alan kişilerin sağlık sigortaları olmaları durumunda tedaviye ve ilaçlara ücretsiz bir şekilde erişebiliyorlar, ancak genel sağlık sigortası borcu olan kişilerin ise tedaviye erişimde sorun yaşıyorlar” ifadelerini kullandı.