Diş hekimlerine göre muayene süresi yetersiz | Güney Gazetesi Mersin

Diş hekimlerine göre muayene süresi yetersiz

Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının sorunlarını somutlaştırmak amacıyla bir anket çalışması yapıldı. Buna göre diş hekimlerinin yüzde 81,4’ü hasta bakım sürelerinin yetersiz olduğunu söyledi. Ankete katılanların yüzde 93,2’si bunun hasta doktor iletişiminde sorunlara neden olduğunu belirtti. Zamanın yetersizliği nedeniyle hekimlerin 47,9’unun hasta veya yakınlarından şiddet gördüğü ortaya çıktı.

Diş hekimlerine göre muayene süresi yetersiz


ZELİHA ÖZİPEK

Genel Sağlık İş Mersin Şubesi Başkan Dr. Gürbüz Şen, 21-27 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü dolayısıyla sağlık çalışanları ile 17-20 Kasım arasında yaptıkları anket çalışmasını değerlendirdi.

Sürelerin, hekim ile hasta arasında iletişim sorunlarına neden olduğunu dile getiren Şen, randevu sürelerinin yetersizliğinin çalışanlar açısından şiddet başta olmak üzere çeşitli sorunlara zemin hazırladığını söyledi. Şen, “Muayene için belirlenen 10 dakikalık süreler yetersizdir. Bu sürede tedavi etmek bir yana, tanı koymak dahi mümkün değildir. Belirlenen süreler ağız ve diş sağlığı çalışanları üzerinde fizyolojik ve psikolojik bir yük oluşturmaktadır. Girişimsel tedavilerin Bakanlık tarafından belirlenen sürelerde gerçekleştirilmesi mümkün değildir ve hasta başına düşen süre en az 30 dakikaya çıkartılmalıdır. Bu sürelerle verilen hizmetlerin kalitesinin düşmesi kaçınılmazdır. Sürelerin kısalığı, yanlış veya eksik teşhise zemin hazırlamaktadır. Hastalar tedavi olamamakta, ağız ve diş sağlığı çalışanları tükenmektedir” dedi.

 

“PROTEZLERİN ADANA’DAN GELMESİ TEDAVİYİ UZATIYOR”

 

Mersin özelinde diş ve ağız sağlığı tedavisinde yaşanan sorunlardan söz eden Genel Sağlık İş Mersin Şubesi Başkan Dr. Gürbüz Şen, diş protezlerinin Adana’dan getirildiğini ve bunun tedavi sürecini uzattığını söyledi.

Anamur, Bozyazı, Erdemli, Aydıncık, Mut ve Silifke’de diş laboratuvar hizmeti için yapılan ihalede protez için Adana'daki İnci Diş laboratuvarına ihale verildiğini belirten Şen, “Bu durum iş yükünü tedavi süresini ve yapılan işin kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Ölçüm sonrası prova sonraları düzeltmelerde kargo kullanılmaktadır. Haftada bir gün diş teknisyeni ile çalışılmakta ve tüm işlemlerin aynı gün yapılması beklenmektedir, ölçümler ve provalar aynı gün yapılmaktadır. Yapılan işler iki haftada bir gelmektedir. Kargolama işlemini teknisyen yapmaktadır. Kargo ile gelen çoğu model kırık gelmektedir. Düzgün gelmeyen işler sebebiyle bir işlemin hastaya teslimi süresi üç ayı bulmaktadır. İhale süresi bu ilçelerimiz için ocak ayı itibariyle bitmektedir. Genel Sağlık İş olarak yaşanan bunca sıkıntının yeni yapılacak ihalede dikkate alınmasını talep ediyoruz” dedi.