“Belediye işçilerinin yemek ücreti 55 TL olmalı” | Güney Gazetesi Mersin

“Belediye işçilerinin yemek ücreti 55 TL olmalı”

Akdeniz Belediyesi’nin Emek Partili meclis üyesi Halil Kara, Kamu Toplu Sözleşmesi Ek Protokolü ile 15 Ekim’de itibaren 17 TL’den 55 TL’ye çıkarılan işçi yemek ücretlerinin Akdeniz Belediyesi’ndeki işçilere de uygulanmasını istedi.

“Belediye işçilerinin yemek ücreti 55 TL olmalı”


HASAN KÜÇÜK

Akdeniz Belediye meclisinin Kasım ayı 1. oturumunun dilek ve öneriler bölümünde söz alan Emek Partili meclis üyesi Halil Kara, 5 Ekim 2022 tarihinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,  Hak-İş’i işi temsilen Doktor Osman Yıldız ve TÜİS’i temsilen ise Adnan Çiçek imzalı bir basın açıklaması yapıldığını söyledi. Bu basın toplantısında kamu kurumlarındaki yemek bedelinin 15 Ekim’den geçerli olarak 55 TL olarak belirlendiğini söyledi.

Kamuda çalışan işçilerin yemek bedellerinin daha önce 17 TL olduğunu hatırlatan Kara, günümüz koşullarını uyarlanarak 55 TL’ye çıkarıldığını kaydetti.

Belediye işçilerinin kamu işçisi olmasına rağmen bu durumun belediye işçilerini ilgilendirmiyor gibi bir düşünceye girildiğini anlatan Kara, “Bununla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü’nün Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü’ne bir görüş yazısı var. Uzun bir yazı. Bu yazısın sonunda kamu kesiminde uygulanmak üzere 6356 sayılı  kanunun ek ikinci maddesi uyarınca yürürlüğü 2021-2022 dönemi olan kamu kesimi Toplu İş sözleşmeleri için bağlayıcı nitelikteki 2021 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşmaları protokolü 11.08.2021 tarihinde imzalanmıştır” şeklinde konuştu.

Bakanlığın internet sitesindeki 05.10. 2022 tarihli basın açıklamasında da kamu kurumlarında çalışan işçilerin günlük yemek ücreti 17 TL’den net 55 TL’ye çıkartıldığının belirtildiğini anlatan Kara, “Kanun maddesinden de görüleceği üzere kanun maddesi belediyeler için bağlayıcıdır. Söz konusu ek protokolün belediyelere duyurulması isteniyor. Dolayısıyla 15 Ekim’den itibaren çalışan işçilerin yemek ücreti ile ilgili kazanılmış bir hak var. Günümüz koşulları belli. Bu nedenle kazanılmış hak bir an önce uygulanmalı. Bu hakkın belediyemiz tarafından yerine getirilmesi konusunda buradan uyarıda bulunmak isterim. Bu konuda burada yapılan bir çalışma var ise kamuoyuna açıklanmasını isterim” şeklinde konuştu.