Okul adeta soyulmuş ama kimse ceza almamış | Güney Gazetesi Mersin

Okul adeta soyulmuş ama kimse ceza almamış

Okul peteklerini söküp satmakla suçlanan idareciler hafif disiplin cezalarıyla kurtuldu

Okul adeta soyulmuş ama kimse ceza almamış


ABİDİN YAĞMUR

 

Gazi Anadolu Lisesinin eski müdürü ve eski müdür yardımcısı, kamuyu zarara uğratmak, kamu malı üzerinden haksız kazanç elde etmek, usulsüz para tahsil etmek gibi suçlamalarla müfettiş soruşturması geçirdi. Müdürün ve müdür yardımcısının okulun kalorifer peteklerini söktüğü, bunları eski sıralarla birlikte hurdacıya sattığı, parayı yasal şekilde kayıt ettirmediği bile dosyaya yansındı. Hatta müdür, hurdacıya faturasız petek satışı yaptıklarını bir ifadesinde kabul de etti. Tüm bunlara rağmen müdür ve müdür yardımcısı hakkında uygulanması gereken disiplin cezaları en hafif şekliyle verildi. Müdürün 5 kınaması kaldırıldı ve müdürlüğü elinden alınarak öğretmenliğe atandı. Usulsüzlüğe karışan müdür yardımcısına da 5 kınama cezası verilip 3 cezası kaldırıldı ve müdür yardımcısı kendi isteğiyle talep ettiği bir okula adeta ödül gibi atandı. Konu adliyeye yansıtılmadan dosya kapatıldı. Usulsüzlükleri ortaya çıkaran 2 öğretmen ise hem disiplin cezası aldı hem başka okullara sürüldü.

Gazi Anadolu Lisesinde Gazi Anadolu Lisesinde 29 Nisan 2022 tarihine kadar görevde olan eski müdürlerinden S.P ile eski müdür yardımcısı M.A’nın spor salonlarını usulsüz şekilde kiraya verdiği, yasa ve yönetmeliklere aykırı şekilde para tahsil ettiği iddiaları geçtiğimiz aylarda soruşturmaya konu olmuştu.

Soruşturma dosyasına ve dava dilekçelerine yansıyan bilgilere göre okul idarecileri okulun mallarını satmak gibi ağır ithamlarla da suçlanmış ancak müfettişler adli soruşturmaya gerek olmadığı yönünde görüş belirttiği için konu Milli Eğitim Müdürlüğünün idari soruşturması içinde kapatılmış.

 

 

SİKAYETLER GELİNCE ORTAYA ÇIKTI

 

Edinilen bilgiye göre, okulda görevli bir öğretmen okul müdürü ile müdür yardımcısının yaz tatili olan Ağustos ayının ortalarında doğalgaza uyumlu olan  ve sağlam haldeki petekleri sökerek hurdacıya sattığını ileri sürdü.

14 Ocak 2022 tarihinde de okulun hizmetlisi CİMER’e başvurarak, 2021 yılının ağustos ayında okulun kalorifer peteklerinin söküldüğünü, bu peteklerin eski sıralarla birlikte bir hurdacıya ait kamyona yüklenerek kantara götürüldüğünü, kamyonun her iki seferinde de kendisinin de kamyonda bulunduğunu, okulun petek ve sıralarının Toroslar’da bir hurdacıya satıldığını bildirdi.

Ocak ayı içerisinde bir başka öğretmenin aynı şikayeti CİMER’e yapması üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü müfettiş görevlendirdi.

 

MÜDÜR ÖNCE KABUL ETTİ, SONRA HABERİM YOK DEDİ

 

Soruşturmayı yürüten müfettiş, okul müdürü S.P’ye, peteklerin neden söküldüğünü ve nereye, kaç liraya satıldığını sordu.

Okul müdürü ilk ifadesinde, sadece bir laboratuvarı sınıfa dönüştürmek için petekleri kestiklerini, o peteklerin de depoda olduğunu söyledi.

Ancak okuldaki tüm sınıfların peteklerinin söküldüğü tespit edilince müfettiş okul müdürünün ifadesine yeniden başvurdu. Okul müdürü bu kez de “Petekleri söktük ve hurdacıya hatırladığım kadarıyla 1500 liraya sattık” dedi.

Okul müdürü, peteklerin satışından elde ettikleri parayı okul aile birliği hesabına kaydetmediğini, çay ocağının tezgahının yapımı için kullandıklarını ileri sürdü. Müdür S.P, o hurda satışına ilişkin 1500 lira bedelli faturayı ibraz da edemedi ve “KDV çıkmasın diye fatura almadık” dedi.

Peteklerin mali değerinin çok daha yüksek olduğu, 45 adet peteğin ve okul sıralarının satılmasıyla elde edilen paranın kayda geçmediği şikayetlerinin devamı üzerine müfettiş üçüncü kez okul müdürünün ifadesine başvurdu. Okul müdürü bu ifadesinde ise “Peteklerin hurdacıya verilmesinden haberim yok” derken dördüncü ifadesinde peteklerin kendisinden önceki dönemde söküldüğünü öne sürdü.

 

YENİ MÜDÜR SAYIM YAPTIRDI: DEPODA PETEK YOK

 

Müdür yardımcısı M.A ise müfettiş soruşturması kapsamında verdiği ifadede, kalorifer peteklerini müdür S.P ile birlikte söktürdüklerini, petekleri hurdacıya verdiklerini ancak fatura düzenlemediklerini belirtti.

Soruşturma devam ederken öğretmenler, peteklerin söküldüğü sınıf ve koridorları tek tek fotoğraflayarak belgeledi.

Okula geçici görevle atanan yeni müdür de 18 Mayıs 2022 tarihinde müdür yardımcısı, okul sayım komisyon üyeleri ile birlikte okul demirbaş sayımı yaptırdı, kesilen petekleri tespit etti ve okulun deposunda petek bulunmadığını tutanağa geçirdi.

 

ÖNCE KINAMA CEZASI VERİLDİ, SONRA O CEZA DA HAFİFLETİLDİ

 

Soruşturma dosyasının bütünü kapsamında okul müdürü S.P’ye ve müdür yardımcısı M.A’ya 5’er kınama cezası verildi ve müdür öğretmen olarak atandı ancak 5 kınama cezası kaldırıldı, Müdür yardımcısı ise 5 kınama aldı, bunlardan 3’ü kaldırıldı.  Müdür yardımcılığı unvanı devam eden M.A’nın sadece görev yeri değiştirildi.

Bunun yanı sıra müfettişler, iddiaların adli yönden soruşturulmasına gerek olmadığı yönünde görüş belirtince tüm iddialar Milli Eğitim Müdürlüğünün soruşturma dosyasında kaldı ve dosya kapatıldı.

Dosyanın kapanmasının ardından müdür S.P ile müdür yardımcısı M.A’nın itirazlarını inceleyen Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Disiplin Kurulu, Müdürün 5’i kınama olmak üzere, müdür yardımcısının da 5 kınama cezasından üçünü kaldırdı.

 

 

OLAYI ORTAYA ÇIKARAN ÖĞRETMENLER SÜRGÜN EDİLDİ

 

Okuldaki usulsüzlükleri ortaya çıkardıktan sonra haklarında soruşturma açılan 2 kadın öğretmene ise Milli Eğitim Müdürlüğü kınama cezası verdi ve görev yerlerini değiştirdi. Öğretmenlerin itirazı üzerine kınama cezası bir alt ceza olan uyarı cezasına çevrildi ancak Milli Eğitim Müdürlüğü görev yeri değişikliği kararında ısrar etti.

Böylece, usulsüzlük iddiasını ortaya çıkaran öğretmenlerle usulsüzlük yapmakla suçlanan idareciler aynı cezayı almış oldu.