Muharrem İnce: İktidar fakir fukarayı unuttu | Güney Gazetesi Mersin

Muharrem İnce: İktidar fakir fukarayı unuttu

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Türkiye Cumhuriyeti’nin AKP döneminde 526 milyar dolar faiz ödediğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin 2023’ün bütçesi 250 milyar dolar. 20 yılda ödediğimiz faiz 2023 bütçesinin 2 katından daha fazla. 2023 bütçesinde bütün fakir fukaraya öngörülen sosyal yardım ise 258 milyar. İktidar fakir fukarayı unuttu” dedi.

Muharrem İnce: İktidar fakir fukarayı unuttu


HASAN KÜÇÜK

Bazı programlara katılmak üzere Mersin’e gelen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bir otelde düzenlediği basın toplantısında iktidara ve 6’lı masaya yüklendi. 100 yıllık Cumhuriyetin 20 yılında AKP’nin iktidar olduğunu ifade eden İnce, “Bunların 2023 ile ilgili hedefleri vardı. İlk 10 ekonomi arasına gireceğiz dediler. Ülkemizin 2 trilyon dolar geliri, 25 bin dolar kişi başı gelirimiz olacak, 500 milyar dolarlık ihracat yapacağız dediler. Hiç birisi olmadı. İlk 10 ekonomiyi bırak ilk 20’den düştük. G-20’den düşüyoruz. 1 trilyon dolar bile olamadık. 25 bin doları bırak 7-8 bin dolarlara düştük. 250 milyar dolar ihracatı ha yakaladık ha yakalayacağız. Bahanesi yok. 100 yıllık bir Cumhuriyetin 20 yılı bunlara ait. Ülkemiz kurulalı beri 5’de birini bunlar yönetmiş. Bahaneleri olmayınca yeni palavralara başvuruyorlar. 2051-2073 palavrası gündeme geldi bu sefer. Sözde değiştiklerini gösteriyorlar muhalif gazetecileri de davet ediyorlar ama soru sorma yok şartı ile. Seçim vaadi kek olandan özgürlük çıkmaz. Seçim vaadi yatıp yuvarlanın bedava kek bedava çay diyenden demokrasi, özgürlük beklemek teknoloji, yenilik beklemek, aydınlık beklemek hayaldir. Doktorlara gidin diyenden, Afganlara gelin diyenden demokrasi mutluluk çıkmaz. Sosyal medyayı kısıtlayandan güzellik çıkmaz” şeklinde konuştu.

 

“GENÇLER MUTSUZ”

Türkiye’de en mutsuz yaş aralığı olan 18-24 yaş arasının geleceğinden kaygı duyduğunu anlatan İnce, “Bu kesim 2019’de yüzde 47,2 oranında mutsuzmuş 2021’de bu oran çok daha yukarı çıkmıştır” dedi.

Faize karşıyım diyenlerin 20 yılda 526 milyar dolar faiz ödediğini vurgulayan İnce,

“Türkiye Cumhuriyeti AKP döneminde 526 milyar dolar faiz ödemiş. Peki 2023’ün bütçesi ne kadar. 250 milyar dolar. 20 yılda ödediğimiz faiz 2023 bütçesinin 2 katından daha fazla. Millete böyle masal anlatıyorlar. Kur korumalı mevduat bu fakir milleti bu yoksul milletin nasıl soyulduğunun fakirin cebinden alınıp zenginin cebine nasıl konulduğunun en güzel örneğidir. Bu tam bir soygun düzenidir” ifadelerini kullandı.

 

“KOMŞUNUN YARDIM ETTİĞİ GÜNLERİ UNUTTU”

2023 bütçesinde bütün fakir fukaraya öngörülen toplam sosyal yardımın 258 milyar olduğunu anlatan İnce, “Bu mu fakir fukara dostu. Bu zenginin dostu. O unuttu İmam Hatip Lisesinde okuduğu dönemde o komşunun ona yardım ettiği günleri. Faize ayırdığı para 565 milyar, fakir fukaraya ayırdığı para 258 milyar. Bütçe burada. 2023 bütçesinde tüm yatırımlara ayrılan para 383 milyar. 2002’de Erdoğan iktidara geldiğinde vergi dilimi bürüt asgari ücretin 17 katını geçinde vergi dilimi başlıyordu. Şu anda bu oran 5 katına düşmüş. Fakirin soyulması böyle oluyor. Tekrar 17 kata çıkarsa bunun maliyeti 40 milyar. Bordo mahkumuna 40 milyarı vermeyen Erdoğan, 565 milyar TL’yi faize veriyor” diye konuştu.

 

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN ORTAK AKILDAN UZAK”

Recep Tayyip Erdoğan’a inanmadığı gibi 6’lı masadan da milletin lehine bir iş çıkacağını belirten İnce şunları şöyle devam etti: “Erdoğan yorgun, Erdoğan ortak akıldan uzak, Erdoğan’ın etrafını yalakalar sarmış. Oradan hayır gelmez. 6’lı masada kısır günü mü, altın günü mü, dolma günü mü? Birbirlerine mesajları grup başkanvekilleri genel başkan yardımcıları tarafından medya üzerinden veriyorlar. Kendileri bir araya gelince memleketin sorunlarını konuşmuyorlar. İstanbul sözleşmesinde, Libya tezkeresinde, terörle mücadelede, kamulaştırmada, Ergenekon, balyozda anlaşamamışlar. Cumhurbaşkanı adayında anlaşamamışlar. Nerede anlaşacaklar. 6’lı masayı devam ettirsinler. İtirazımız yok. Gelmek gibi bir niyetimiz de yok. Zamanı gelince gerekli ittifaklar kurulur ama bir şeyi konuşalım önce seçmeni konuşalım. Kim oy kullanacak. Ölülere oy kullandıracaklar mı? Suriyelilere oy kullandıracaklar mı? Sahte seçmene oy kullandıracaklar mı? Gelin bunu 6’lı yapmayın 26’lı yapın her parti bir temsilci göndersin şu 200 bin sandığı tek tek tarayalım ortak çalışalım. Önce Cumhurbaşkanını kim seçecek 60 milyon seçmeni masaya yatıralım.”

 

“TÜRKİYE’NİN İKTİDARDAN ÖNCE MUHALEFET SORUNU VAR”

Türkiye’nin iktidardan önce muhalefet sorunu olduğunu belirten İnce, “6’lı masa neden seçim kanunu gündeme getirmiyor. Neden genel başkan diktatörlüğüne son vermiyorlar. Neden önseçimi getirmiyorlar. Bir tek CHP’de yarım yamalak da olsa önseçim vardı. Şimdi ordada yok. Hepsi bir birine benzedi. Al birini vur ötekine” dedi.

 

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE HUDUTTAT BAŞLAMALI”

Türkiye’nin uyuşturucu problemi bulunduğunu ancak bu konuyu muhalefetin dile getiriş tarzının yanlış olduğunu anlatan İnce şunları söyledi: “Uyuşturucu ile mücadele karakoldan sokaktan değil huduttan başlar. Hudutlarına sahip çıkamayan bir memlekette uyuşturucu engellenemez. Van’dan giriş serbest Türkiye’ye. Gel Afganistan’dan dal içeriye serbest. Kapıkule’den çıkamazsın ancak. Giriş serbest çıkış yasak bununla mücadele etmek istiyorsan Mersin limanından, Van’dan başlamazsan Kapıkule’den başlamazsan uyuşturucu olur. Mersin limanın bilerek söyledim. Venezuela’dan peynir getirirsen bu ülkede uyuşturucu olur.”