CHP’den AKP’li Başkana Tepki | Güney Gazetesi Mersin

CHP’den AKP’li Başkana Tepki

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın, “CHP’nin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamasını devlete isyan olarak görüyorum” şeklindeki skandal açıklamasına tepki gösterdi. Aktay, “Yıllardır sürdürdüğümüz bu tavrın altında yatan duygu ve hassasiyeti Gültak ve benzerlerinin anlamasını beklemiyoruz. Cumhuriyetçilik ve Atatürkçülük, onların her seçim öncesi giyip çıkardıkları gömleklere benzemez” dedi.

CHP’den AKP’li Başkana Tepki


ABİDİN YAĞMUR

 

AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, MESKİ genel kurulunda önceden hazırladığı bir metin okumuş ve CHP’nin, resmi bayramlardaki çelenk yasağını protesto için 2012 yılından beri sürdürdüğü alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamasını “devlete isyan ve başkaldırı” olarak nitelemişti.

 

AKP’li başkanın bu açıklamalarına CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Okuduğunuz metin baştan aşağı kin ve nefret kusuyor” diye tepki göstermişti.

 

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da bir açıklama yaparak AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın skandal ifadelerini eleştirdi.

 

Aktay, “AK Parti her seçim öncesinde ayrı bir boyayla boyanıp, halkın karşısına farklı bir yüzle çıkıyormuş gibi yapmayı âdet haline getirmiş bir partidir. Bu seçimde de Cumhuriyet’e ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygılıymış gibi davranarak insanları kandırabileceklerini düşünüyorlar.  Geçmişte Erdoğan’ın ve pek çok AK Parti yöneticisinin söylediği Cumhuriyet karşıtı sözlerin aynısını dile getiren Meclis Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal’ın görevden alınması bu gösterinin bir parçasıdır. Aynı gösteriyi Mersin’de de sahnelemeye çalışıyorlar.  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, MESKİ Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, Cumhuriyet Halk Partisi’ni alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamakla suçlayacak kadar izan ve idrak yoksunu sözler etmiştir.  Kısa konuşmasında, ömründe yapmadığı kadar Atatürk’ten alıntılar yapan Gültak, belli ki partisinin ulusal bayramlar konusundaki lekeli sicilini unutturabileceğini zannetmektedir” dedi.

 

“GÜLTAK VE BENZERLERİ BU DUYGUYU ANLAYAMAZ”

 

AKP hükümetinin, 2012 yılında siyasi partilerin ve derneklerin milli bayramlarda Atatürk anıtına çelenk sunmasını yasakladığını kaydeden Aktay, “Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini insanların yüreğinden söküp atmaya kararlı, kindar bir anlayışın bu tavrına Cumhuriyet Halk Partisi elbette seyirci kalmamıştır, kalmayacaktır. Kurucumuzun, ilk genel başkanımızın, büyük önderimizin anıt ve büstlerine bir çiçek bırakmamıza dahi tahammül edemeyen bir anlayışa bizim hiç tahammülümüz yoktur. O nedenle, AK Parti’nin içi boşaltılmış, siyasi kavga ve kutuplaşma vesilesi haline getirdiği, yasak savma anlayışıyla düzenlediği kutlamalarla yetinmeyip, ulusal bayramlarımızı gerçek ve samimi duygularla, hak ettiği saygınlıkla kutlamayı tercih ediyoruz. Yıllardır sürdürdüğümüz bu tavrın altında yatan duygu ve hassasiyeti Gültak ve benzerlerinin anlamasını beklemiyoruz. Cumhuriyetçilik ve Atatürkçülük, onların her seçim öncesi giyip çıkardıkları gömleklere benzemez” ifadelerini kullandı.

 

“HALKIN BU TARZ SİYASETE İNANCI KALMADI”

 

Aktay, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP’nin “Türkiye Vizyonu” adıyla açıkladığı, pek çok açıdan yanlış, tutarsız ve samimiyetsiz bir metne yöneltilen eleştirileri bahane ederek Cumhuriyet Halk Partisi’ni “teröre destek oluyormuş” gibi göstermeye çalışan Gültak ve diğerleri şunu iyi bilsinler: AK Parti’nin vizyonsuzluğu, hukuksuzluğu, beceriksizliği hakaret ve hamasetle örtülebilecek seviyeyi çoktan geçmiştir.  Halkın bu tarz bir siyasete inancı da tahammülü de kalmamıştır. AK Parti ve ortakları bu gerçeği görmekte zorlanıyorlarsa, öncesinde aynı korku masallarını anlattıkları 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarına bir kez daha baksınlar. Hiçbir şey göremeseler de 2023 seçimlerinde kendilerini bekleyen büyük hezimetin küçük bir örneğini görecekledir.”

 

 

 

AKP kurucusu CHP’ye katıldı

 

2022 yılında AKP Mersin İl Kadın Kollarının kurucu başkanlığını yürüten, uzun yıllar AKP içinde siyaset yapan Fatma Saçanlı, Cumhuriyet Halk Partisine katıldı.

 

Fatma Saçanlı’nın CHP’ye katılmasını resmileştiren imza, parti binasında, CHP İl Başkanı Adil Aktay ve Akdeniz İlçe Başkanı Semih Palamut’un katılımıyla atıldı.

 

Fatma Saçanlı’ya parti rozetini CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay taktı.