Belediye Başkanı’ndan genel kurulda protesto | Güney Gazetesi Mersin

Belediye Başkanı’ndan genel kurulda protesto

AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyon belgesini eleştirerek “Tank, tüfek, iha, siha, vur öldür, Cumhuriyet bunun için kurulmadı” şeklinde sözler sarfeden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i MESKİ Genel Kurulu’nda protesto etti. Meclis divanının önüne kadar yürüyerek Kurtuluş Savaşı dönemine ait fotoğraflar açan Gültak, okuduğu bildiride ise CHP tarafından düzenlenen alternatif Cumhuriyet kutlamalarının devlete başkaldırı ve isyan olduğunu iddia etti.

Belediye Başkanı’ndan genel kurulda protesto


HASAN KÜÇÜK

 

Gültak okuduğu bildiride, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı  Türkiye Yüzyılı Vizyonunu”nu eleştirdiğini hatırlatarak bu eleştirisini de özellikle bugün dünya devlerinin dahi hayran kaldığı, hain terör örgütü PKK’nın korkulu rüyası haline gelen İHA ve SİHA gibi tamamen yerli üretim olan geleceğin savunma teknolojisi üzerinden kurduğunu kaydetti.

 

“TERÖRÜ DESTEKLEYEN BU ZİHNİYETİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

 

Bu aklı, bu bakışı açısını ve bir nevi terörü destekleyen bu zihniyeti anlamanın mümkün olmadığını anlatan Gültak, “Unutulmamalıdır ki Cumhuriyet; her türlü yokluğa rağmen işgal ordularına karşı topla, tüfekle direnen ve bu toprakları bizlere vatan yapmak için toprağa düşen şehitlerle savaşılarak kazanılmıştır. Dünya devlerinin de gıpta ile izlediği, hayran kaldığı ve siparişler verdiği İHA ve SİHA gibi savunma teknolojimizi eleştirmek nasıl bir bakış açısıdır, kimlere hizmet etmektir anlamak mümkün değil. Bugün terör örgütünün korkulu rüyası haline gelen savunma teknolojimizi eleştiren Sayın Seçer’in terör örgütünü destekleyen, arka çıkan bu açıklamasını şiddetle kınıyorum. Sayın Seçer’e, siyasi amaçları uğruna yaşadığı bu akıl tutulmasından bir an önce kurtulmasını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Kafalar değişince çok şey değişti diyenlerin göreve gelir gelmez 3 bin 500 insanı işten çıkarıp ekmeğiyle oynadığını anlatan Gültak, “İşten çıkarılan bu insanların yerlerine de terörle alakalı oldukları tespit edilerek tutuklanan birçok kişi işe alınmıştır. Bu bir gerçektir. ‘Kafalar değişince çok şey değişti’ diyenlerin üst düzey bürokratları, terör suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Görevlendirdiği basın danışmanı, terör örgütünün propagandasını yapan filmin yönetmeni çıkmıştır. Mersin’in geldiği durum ne yazık ki budur” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“AZERBAYCAN’I UNUTMAMALIYIZ”

 

Kardeş ülke Azerbeycan’ın kendisine saldıran Ermenistan askerlerine karşı tamamen Türkiye Cumhuriyeti’nin ürettiği SİHA’lar ile karşılık vererek Ermenistan zulmü sona erdiğinin unutulmaması gerektiğini belirten Gültak, “Bunun sonunda Karabağ Azerbaycan topraklarına katılmıştır. Bugün Suriye sınırından yüzlerce teröristin ülkemize sızması İHA’lar ve SİHA’larımız sayesinde engellenmektedir. Milli ve yerli teknoloji ile güçlü ve bağımsız savunma sanayi, günümüzde bütün uluslar için hayati bir önem taşımaktadır. Tam bağımsız, güçlü ve müreffeh Türkiye'nin tek yolu da tamamen milli teknoloji hamlesinden geçmektedir. Evet; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözü ve ilkesi çok kıymetlidir. Ve yine; “Savaş; zaruri ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir” sözü de çok anlamlıdır” diye konuştu.

 

 

“SEÇER’İN BU SÖZLERİNİ NEREYE KOYACAĞIZ”

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile birlikte, her türlü yokluğa ve yoksulluğa rağmen onlara gönülden inanan Anadolu insanının, ataların inanç, azim ve kararlılığının yanı sıra, eldeki topla ve tüfekle, iman gücü ile kurulduğunu vurgulayan Gültak şöyle devam etti: “Özellikle son 20 yılda gerçekleştirdiği atılımlar sayesinde çok sayıda ilke imza atan savunma sanayimiz; kara, deniz ve hava sistemlerinde ortaya koyduğu ürünlerin yanı sıra, alt sistemlerde de elde ettiği sonuçlarla, sadece yurt içinde değil dünya genelinde son derece başarılı bir noktaya ulaşmıştır. Gurur duyuyoruz. Şanlı ordumuzun ve her yönüyle savunma teknolojimizin, dosta güven, düşmana korku verdiği kaçınılmaz bir gerçektir. Sınır güvenliğimizi sağlayan, karakollarımıza terör saldırılarını engelleyen, teröristlere korku salan İHA ve SİHA’larımızın ülkemizde terörle mücadelede ne kadar etkin olduğu açıkça bilinmektedir. Hal böyle iken Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu sözlerini nereye koyacağız? Merak ediyorum? Bugün, onlarca şehit haberinin gelmemesini sağlayan, geçmişte haince gerçekleştirilen karakol saldırılarını engelleyen en önemli savunma silahımız İHA ve SİHA’lardır. Bu teknolojimizi eleştiren zihniyet, tamamen terör örgütüne destek veren zihniyetle aynıdır.”

 

 

 

“BU ZİHNİYETİ TÜRK MİLLETİNE HAVALE EDİYORUM”

 

Tutuklanan Türk Tabipler Birliği Başkanı’nın Şanlı Türk Ordusunun kimyasal silah kullanıldığı yalanı ve iftirası üzerinden saldıran zihniyet ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu sözlerinin aynı zihniyetin ürünü olduğunu anlatan Gültak, “Bir kez daha yineliyorum, Cumhuriyet; savaşla, şehit verilerek, kan dökülerek kazanılmıştır. Seçer’in yaptığı açıklama, bu gerçekliği de inkâr anlamına gelmektedir. Atalarımız; ‘iki düşün, bir söyle’ demiştir. Bu nedenle siyasetçiler, devlet adamları ve bir kenti yönetme iddiası taşıyanlar başta olmak üzere kişiler; söyleyecekleri sözleri önce iyice tartmalı, siyasi emelleri uğruna maksadını aşan ifadelerden kaçınmalıdır. Şimdi soruyorum, Savunma sanayimizi vizyonsuz bulan Seçer’in vizyonu terör örgütüne hizmet etmek, terör sevicileri belediyeye doldurmak mıdır? Kafalar değişince her şeyin değiştiğini savunan zihniyetin temelinde bu acı gerçek mi yatmaktadır? PKK’ya terör örgütü diyemeyen, HDP’li bir Büyükşehir meclis üyesinin Devletin valisini, başsavcısını, emniyet müdürünü organize suç örgütü ilan etmesine ses çıkaramayan, Terör örgütlerinin değirmenine su taşıyan bu zihniyeti Yüce Türk Milletine şikâyet ediyorum” diye konuştu.

 

“TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK MAHİYETİNDEKİ AÇIKLAMALARI KINIYORUM”

 

Gültak, Akdeniz Belediye Meclisi’nde İstiklal Marşı okumayan HDP’li meclis üyelerine tepki gösteremeyen ve yine PKK’ya terör örgütüdür diyemeyen CHP’nin benzer zihniyetini Büyükşehir Belediyesinde yaşamanın derin üzüntüsünü çektiğini anlatarak şunları söyledi:

“PKK ve FETÖ terör örgütüne destek mahiyetindeki bu açıklamaları ile teröristlere cesaret veren bu anlayışı da Türk Milleti adına kınıyorum. Son olarak, Valimiz önderliğinde tüm kent protokolü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamak ne anlama gelmektedir? Bunun tek bir açıklaması olabilir; Devlete başkaldırı ve isyandır! Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Savunma sanayimizi eleştiren ve terörü destekleyen son açıklamasını tesadüf bulmuyorum.”