Başkan Özyiğit’ten Mansur Yavaş’a yurt göndermesi

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, belediyenin öğrenci yurdu sayesinde çok sayıda öğrencinin barınma sorununu çözdüklerini belirterek “Sayın Mansur Yavaş duyar mı bilmiyorum ama örnek olsun diye söylüyorum. Belki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bile bu kadar öğrenciyi ağırlayabildiği bir ortamı yoktur. İddia değildir. Gerçekten bir büyükşehir belediyesinin yapabileceği bir faaliyeti öğrencilerimize sunduk” dedi.

Başkan Özyiğit’ten Mansur Yavaş’a yurt göndermesi


ELVAN KONUK

 

Yenişehir Belediyesi Meclisi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1. Birleşimi’nde 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılı için üniversiteyi lisans ve ön lisans düzeyinde kazanan öğrencilere eğitim desteğinde bulunulması ile ilgili teklif görüşüldü. Konu oylamaya sunularak plan bütçe, eğitim, gençlik spor, sosyal yardım ve hizmetler komisyonlarına sevk edildi.

Öğrencilerin yurt meselesinin çözülmesi konusunda Yenişehir Belediyesi’nin hakettiği övgüyü alamadığını söyleyen Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız, “Son iki yıldır ben de en az 15 öğrencinin yurda girmesine vesile olmuşumdur.  Bu Mersin’de pek duyulmadı, yeteri kadar takdir de görmedi. 2 yıldır barınma meselesi hem Türkiye’de hem de kentimizde büyük bir problemdi. Yurt sorununun çözümü için nasıl çalıştığınıza bizler şahidiz” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise , “Eğitimde bir çoban ateşi yaktığımızı ve bunu tüm Türkiye’ye yayacağımızı ifade etmiştik” diyerek eğitim alanında yaptıkları çalışmalardan söz etti. Pandemi dönüşü öğrencilerin barınma sorununa çözüm getirdiklerini söyleyen Özyiğit, “Yurtlarımız bırakın ilçe belediyeleri buradan Sayın Mansur Yavaş duyar mı bilmiyorum ama örnek olsun diye söylüyorum. Belki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bile bu kadar öğrenciyi ağırlayabildiği bir ortamı yoktur diye tahmin ediyorum. İddia değildir. Ama gerçekten bir büyükşehir belediyesinin yapabileceği bir faaliyeti öğrencilerimize sunduk. Özellikle geçen yıl pandemi dönüşü Gençlik Spor Bakanlığı da çok hazırlıksız yakalanmıştı. Gerçekten gençlerimiz okulu bırakacak bir seviyeye gelmişti. Bizim bunları duyuramamak gibi bir derdimiz var aslında. Çok haklısınız. Duyurmanın şöyle bir faydası var. Bu iş burada yapılıyor bütün insanların bilmesi, meclis üyelerimiz dahil sosyal mecradan yapılan paylaşımları hepimiz paylaşmamız önemli. Burası büyük bir aile burada herkesin belediyenin çalışmalarını paylaşması emek verdiği yere duyduğu saygıyı ifade ediyor. Bundan sonraki süreçte paylaşım konusuna özen gösterelim. Ama şunun da altını çizmek isterim ki biz bir işi reklam olsun diye yapmıyoruz. Biz doğru bildiğimizi yapalım duyulsun, duyulmasın. Mersin’in ve Yenişehir’in neye ihtiyacı varsa o tespitleri ortaya koyup gereğini yapmak noktasında çalışalım” şeklinde konuştu.