Akdeniz’de ‘Satılık yol’ ve yetki tartışması

Akdeniz’de ‘Satılık yol’ ve yetki tartışması


Akdeniz Belediyesi Meclis Toplantısı Ekim Ayı Birinci Birleşimi son zamanlarda olduğu gibi gerginliklere sebep oldu.  Başkan Gültak, gündeme geçmeden önce 26 Eylül tarihinde terör saldırısında şehit olan Sedat Gezer’e rahmet yaralılara şifa diledi. Şehit Polis Sedat Gezer’i andı. Karaduvar Balık Festivali ile ilgili bir slayt videosu izletildi ardından meclis gündemine geçildi.

 

3,5 YILIN ARDINDAN YETKİ TARTIŞMASI

 

Belediye Meclis huzur hakkı miktarının tespit edilmesi, 2023 Mali Yılı vergi, resim, harç ve ücret tarifeleri, 2023 Mali Yılı performans programı ile ilgili teklifin görüşülmesi ve Akdeniz Belediyesi 2023-2025 dönemi bütçesi ile ilgili teklif maddelerinin komisyonlara sevk edilmesinde Başkan Gültak’la muhalif meclis üyeleri arasında tartışmalara sebep oldu. Başkan Gültak ilgili maddelerin sadece Plan Bütçe Komisyonuna sevk edilmesini isterken, CHP Grup Sözcüsü Mahmut Dönmez ve HDP Grup Sözcüsü Özgür Çağlar söz konusu maddelerin farklı komisyonlara da sevk edilmesini talep etti ama Gültak, bu talepleri kabul etmedi.

 

“VAHAP SEÇER DE BÖYLE YAPIYOR”

 

Maddeleri istediği komisyona gönderme gibi bir yetkisi olduğunu savunan başkan Gültak, “Meclis Başkanıyım benim yetkim var, dilediğim komisyona sevk ederim maddeleri. Biz kafamıza göre iş yapmıyoruz. Yetkimi kullanıyorum, bu benim hakkım, millet beni seçmiş. Büyükşehir’de Vahap Seçer’de komisyonları kendi belirliyor, meclis üyelerine bu konuda söz hakkı tanımıyor. Ona da itiraz edin bu konuda. Vahap Bey’de böyle yapıyor” diyerek maddeleri sadece plan Bütçe komisyonuna göndereceğini söyledi.

 

SATILIK YOL TARTIŞMASI

 

Mecliste tartışmalara sebep olan maddelerden biri ise Yaka Mahallesinde bulunan yaklaşık 11400 metrekarelik yolun bir iş adamına satışıydı. Komisyonlarda konu hakkında oybirliği ile ek süre istenirken bu istek mecliste tartışmalara sebep oldu.

Söz konusu yerin yol olduğunu ve halkın malı olduğunu belirten HDP’li Salih Akbaş, bu maddeyi daha önce Akdeniz’de reddettiklerini belirtti. HDP’li Ali Tanrıverdi ise “Burası tartışmalı bir alan. Belediyemizin bu konuda neden bu kadar ısrarcı anlamıyorum. Orası kişiye gidiyor ve onun menfaati var. Neden hızlandırılıyor. Daha önce burada reddedildi. Reddedilen karar Büyükşehir meclisine gitti. Orada oyçokluğuyla kabul edildi. Orada usule uygun olmadığını söyledik. Usule uygun alınmayan bir kararın yeniden oylanması doğru değil. Bunun araştırılması için ek süre istiyoruz. Anlaşılan o ki komisyon kararlarında da yetki bizde diyorsunuz bundan sonra. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Komisyonlardan konu hakkında oybirliği ile ek süre kararı çıkarken Başkan Gültak, ek süre talebini reddedip maddeyi oylamaya sundu. Yolun satışı oyçokluğuyla reddedildi. Oylamanın ardından konuşan Gültak, “Bu karar İmardan oybirliğiyle geçmiş. ALİ Tanrıverdi, Ali Dinsever ve Abddurrrahman Yıldız hariç.  Vatandaş Vahap Seçer’den talep ediyor, o kabul ediyor. Siz bana fatura kesiyorsunuz. CHP’lilere sesleniyorum, başkanınız sevk etti. Benimle alakası yok. İstediğinizi yapın. Karar muhalefetin oy çokluğuyla reddedildi.

 

“HALKIN YARARINA OLAN HER ŞEYİ ONAYLIYORUZ”

 

Meclis gündeminde önceki ay muhalefet meclis üyelerinin ek süre istediği ve Başkan Gültak’ın ‘Muhalefet hizmeti engelliyor’ demesine sebep olan maddelerde vardı.  Akdeniz Belediye Meclis üyeleri İçel Sanat Kulübü 12. Mersin Arkeoloji Günlerine 20 bin liralık destek verirken, Kalkınma Ajansıyla yapılacak ‘Çiçek Açan Nesiller/İç Mekan Süs Bitkileri Üretim ve Eğitim Merkezi Projesi’nde de Başkan Gültak’a oybirliğiyle yetki verildi.

Önceki mecliste söz konusu maddeler için komisyonda ek süre istediklerini belirten CHP’li Mahmut Dönmez, “Bir önceki mecliste ek süre istedik diye ‘Muhalefet hizmeti engelliyor’ dediniz. Halkın yararına olan her şeyi onaylıyoruz. Araştırmadan önyargılı davranıyorsunuz. Halkın yararına ne varsa evet diyeceğiz. Basında hizmeti engelliyorlar dediniz.  HDP’li Özgür Çağlar ise “Bir önceki görüşmede bu maddeler için komisyonlarda tartışılmaya devam edilsin dedik. Siz ‘meclisi tıkıyorsunuz’ dediniz. Alınan kararların yüzde sekseni oybirliği ile alındı. O rakamları çıkarın. Bu kötü yönetimin faturasını bize kesemeyeceksiniz. 3,5 yıldır bunu muhalefete kesemeyeceksiniz” diye konuştu. 

 

MUHALEFET MUHTARLARA VERİLEN MADDİ DESTEĞİ ARTIRINCA BAŞKAN ÖFKELENDİ

 

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, önceki ay 500 lira olan muhtarlara destek parasını 650 liraya çıkarmak istedi ama muhalefet meclis üyeleri 650 liralık desteği yüzde 80’lik enflasyon ve artan fatura masrafları karşısında az bulup bu miktarı 900 liraya yükseltti. Bu rakamı fazla bulan Başkan Gültak muhalefet meclis üyelerine seslenerek “Şark cambazlığı yapıyorsunuz. Fiyatı artıralım başkan ödeyemesin diyorsunuz. Belediyenin bir bütçesi var” diyerek tepki gösterdi. Karar oybirliği ile kabul edildi.

 

“3.5 YILDIR ASFALT KALDIRIM YAPILMADI”

 

CHP’li Mahmut Dönmez Akdeniz’deki birçok muhtarın asfalt talebinde bulunduğunu, idarenin birçok mahalleye asfalt dökmediğini, muhtarların bundan rahatsız olduğunu dile getirdi. Bunun üzerine Başkan Gültak, Dönmez’in asfalt eleştirisine tepki gösterdi. Ardından Dönmez, “Muhtarlar 3.5 yıldır asfalt kaldırım yapılmadı diyor. Belediyenin belli bir bütçesi var. Muhtarların talebini duyunca neden bozuluyorsunuz, eksikleri aktarıyoruz. Her mecliste talep, eksiklik ve teşekkürleri direk halktan ileteceğiz size.

 

“DELİKANLI ARIYORUM”

 

Akdeniz’de birçok mahalleye en son 20 yıl önce asfalt ve kaldırım yapıldığını iddia eden Başkan Gültak, “Asfaltları, gidelim ODTÜ’de veya İTÜ’de inceletelim. Hodri meydan. Delikanlı arıyorum. 20 Yıldır Akdeniz’e asfalt dökmediniz. Biz yapıyoruz, gelecek ay tonaj ve istatistikle açıklayacağım. Siz 20 yıldır bu memlekette borçtan başka bir şey yapmadınız” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)